НЕМАЊИЋИ ДО БАРБАДОСА: Сакупљена грађа Виктора Лазића од 1. августа у Музеју књиге и путовања
ПОТОМЦИ наших Немањића живели су и сахрањени у јужној Енглеској и на Барбадосу - тврди адвокат и путописац Виктор Лазић, који је дигиталну грађу скупљену током путовања похранио у Музеју књиге и путовања Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу "Адлигат".
фото Виктор Лазић/Адлигат
- На далеком Барбадосу, међу палмама и тропским растињем, надомак најлепших плажа на свету, пронашао сам гроб једног од последњих познатих потомака византијских царева и - Немањића! Мом изненађењу није било краја док сам сазнавао чињенице из узбудљивог живота последњих изданака царске лозе: живели су као гусари и плаћене убице, али у државној служби најзначајнијих и најокрутнијих владара Европе свог времена. Везе са Србијом заборављене историје откриле су се преда мном на длану тамо где сам најмање очекивао, надомак плажа, међу палмама и пољима шећерне трске далеког Барбадоса - изјавио је Виктор Лазић.
фото Виктор Лазић/Адлигат
У порти Цркве Светог Јована на источном Барбадосу Лазић је пронашао гроб Фердинанда Палеолога (1619-1670). Његов отац Теодор Палеолог (1560-1636) сахрањен је у јужној Енглеској и на гробу је исписао генеологију која га повезује за последњим византијским царевима, чија мајка је била српска принцеза Јелена Драгаш.
Професор Љубомир Максимовић, секретар Одељења историјских наука САНУ, један од најзначајнијих и најугледнијих српских византолога, овим поводом каже:
- Палеолози су се после пада Цариграда расули по Европи, а много их је завршило у Италији. Ми не знамо колико су имали наследника и колико их је данас још живо, а то не знамо ни за Немањиће. Уколико је тачан натпис на гробу Теодора Палеолога у Енглеској, онда би чланови ове породице заиста могли бити и далеки потомци Немањића.
Сакупљена грађа биће доступна у дигиталном облику од 1. августа у Музеју књиге и путовања, а у сталној поставци наћи ће се и фотографија гроба са Барбадоса Фердинанда Палеолога.
Препоручујемо
„АДОЛЕСЦЕНЦИЈА“ ОДНЕЛА ЧЕТИРИ ПРИЗНАЊА: У Лондону одржана додела БАФТА ТВ награда
11. 05. 2026. у 17:43
БРУТАЛАН НАПАД ИРАНА НА АМЕРИЧКИ РАТНИ БРОД: Погледајте како је то изгледало, одјекнула огромна експлозија (ВИДЕО)
ИРАН објавио снимак напада на амерички ратни брод у водама УАЕ.
11. 05. 2026. у 11:54
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
БРАЋО САВЕЗНИЦИ, ШТА ТО РАДИТЕ? Руси бесни, Путин упозорава: "И Украјина је хтела у ЕУ, видите шта јој се десило - боље одржите референдум"
"ПРАТИМО последице дешавања око Украјине. А где је то почело? Са тежњом Украјине да се придружи Европској унији."
10. 05. 2026. у 17:21 >> 17:33
Коментари (0)