ИВАН КАРЛ: Бојим се да остајемо без Битефа и Сајма књига

Ана Попадић

02. 08. 2020. у 15:51

НИКО не може са си­гурношћу да предви­ди како ће се епиде­миолошка крива кретати.

ИВАН КАРЛ: Бојим се да остајемо без Битефа и Сајма књига

Фото П. Митић

Крајем пролећа смо поми­слили да је готово, позори­шта су журила да крену са пробама, заказивали су се фестивали широм земље, и онда је корона узвратила ударац, не само у Срби­ји, већ и свуда око Србије. Поред колективног имуни­тета који полако стичемо, мислим да смо много брже стекли колективно искуство и да нам оно сада налаже да се понашамо опрезније - каже, за "Новости", Иван Карл, секретар за културу Града Београда, у чијој на­длежности су бројне мани­фестације.

Због епидемије, фести­валски живот заустављен је још од марта. Последња велика манифестација у Србији био је Фест, који је завршен 8. марта, а онда су почела померања и откази­вања фестивала. Пет месе­ци касније фестивали су и даље "на чекању", а неизве­сна је и судбина највећих јесењих смотри - Битефа и Сајма књига.

- Битеф је планиран за 9. септембар. Тај датум је и веома близу и веома дале­ко. Ако током августа буде­мо имали сличну епидеми­олошку слику каква је сада овде и у Европи, није реал­но одржавање, јер већина представа захтева затворе­ни простор. Такође, све се­лектоване трупе долазе из иностранства, па се намеће питања евентуалног каран­тина, или у доласку или у повратку. Пројекција за октобарски Сајам књига је слична као за Битеф, посеб­но што Сајам са собом носи десетак хиљада посетилаца дневно, а то је, све и да се мере релаксирају, осетљива бројка. Одржавање Сајма књига без публике или са лимитираним бројем људи, није економски одрживо ни за организаторе ни за изда­ваче.

* Неке од манифестација, попут Мартовског фестивала, већ су због померања "прешле" половину свог термина (март-септембар). Ново померање, чини се, не би имало смисла?

"ЦВИЈЕТА" НИЈЕ НАША НАДЛЕЖНОСТ

НЕДАВНО се појавила информација о реконструкцији "Цвијете Зузорић" и бојазан УЛУС-а да ће остати без свог вишедеценијског простора. Да ли сте ви права адреса за ово питање?

- Разумем бригу новог руководства УЛУС-а, али још једном понављам  зграда павиљона нити припада, нити може власнички да припадне Граду Београду, па самим тим не постоје никакви планови по питању евентуалне реконструкције, а посебно не пренамене овог значајног
здања! Колеге из УЛУС-а су, у међувремену, јавиле да су од неких медија били погрешно протумачени, да је све неспоразум и да знају да Град Београд није адреса за ово питање.

- Слажем се. У тај кор­пус су, поред Кратког ме­тра, ушли Белеф, фестивал у Сопоту, Дани Београда, а могуће и Битеф, Сајам књига и Октобарски салон. Ново померање, као што сугеришете, нема смисла. Све такмичарско-програм­ске манифестације, које због короне нисмо одржали или нећемо одржати ове календарске године, следе­ће 2021. имаће тзв. дупла издања и трајаће неколико дана дуже. На пример, Би­теф би тако био одржан са префиксом 54-55, дакле, за­држао би селекцију из 2020. и надоградио је додатним представама из 2021, чиме континуитет не би био до­веден у питање. Идентич­но бисмо решили Кратки метар и Софест. Награде Града Београда ћемо такође доделити за 2019. и 2020, јер смо овог пролећа пот­пуно оправдано вредновали Хероје Београда.

* Шта је ваша прогноза - који фестивал ће означити наставак културног живота?

- Нема прогнозе, корона није лото. Највише бих во­лео да то буде било који од поменутих фестивала пред­виђених за септембар или октобар. Међутим, није не­могуће да Фест, последњи велики фестивал одржан у Београду и Србији непо­средно пре короне, буде и први у пуном капацитету, после епидемије.

* Ове године због короне и ванредног стања није било конкурса Секретаријата за културу. Може ли се на конкурсу у 2021. очекивати двоструки буџет?

Фото архива

"Тартиф" - Са прошлогодишњег Битефа

-

- Мислим да може да се очекује већи буџет, а колико, зависиће од економске ситуације, јер расходе диктирају приходи. Ми смо средства намењена за овогодишњи конкурс усмерили на једнократну помоћ свим колегиницама и колегама који су везани за наше установе културе, а немају стално запослење. Било је негодовања због отказивања конкурса, било би их и
да смо урадили супротно од овога. Република је следила наш пример и на истоветан начин и са истим појединачним износом од 90.000 динара помогла самосталне уметнике на територији државе, а и та помоћ је ишла уз асистенцију служби Града Београда.

* Коларчева задужбина је на поменутом конкурсу добијала новац за своје програме, а тренутно је у тешким финансијским проблемима. Може ли Секретаријат за културу да помогне, и на који начин?

Фото П. Митић

- Ти проблеми нису нови. Секретаријат за културу је крајем прошле године, када је било конкурса на коме је Коларац подржан са не­колико милиона динара, а није било короне ни отка­зивања концерата, управо на њихов захтев, реаговао и помогао са још два милио­на динара. То је био колеги­јални гест и ад хок решење које не може да буде редов­но, јер не постоје правне основе, што је констатовао и Управни одбор Коларца. Да бисмо дошли до одр­живог решења, иницирао сам састанак са кабинетом премијерке и колегама из Министарства културе, на коме је још почетком јуна договорено да ће се одво­јити средства, у износу који је довољан, да се премосте летњи и неизвесни јесењи појас. У току је прва фаза реализације онога што је договореног. Подсећам, из­менама Закона о култури, Коларац је под посебном бригом државе.

* Колико је корона пореметила дугорочне пројекте око Музеја града Београда и реконструкције позоришта "Бошко Буха"?

- Током ванредног стања успели смо да приведемо крају решавање дугогоди­шњих катастарских про­блема везаних за послов­но-стамбену зграду у којој се Буха налази и сада је на реду усклађивање плана и пројекта. За Музеј Града, односно реконструкције зграде у Ресавској улици, ствари иду устаљеном дина­миком и очекујемо крајем године расписивање тенде­ра за радове.

* Две године сте градски секретар за културу, а ево већ пола година се "борите" са епидемијом и, као и остатак света, смишљате одговоре у ходу. На шта сте поносни, а шта је, можда, могло боље?

- Поносан сам што си­стем функционише, без трзавица и тензија. Што се складност тима који се бави културом на нивоу градске управе рефлектује на све наше установе, а има их тридесет, плус дванаест ма­нифестација од значаја, па кад саберете све запослене и хонорарце, то је читава мала арми­ја људи који улажу себе, сво­је знање и време у заједничке циљеве. Град Београд у финан­сијском смислу опредељу­је релевантна средства као подршку културној поли­тици и то увек и свуда треба поменути и поновити. Када сам дошао на ово место, ве­ћина директора градских позоришта, библиотека и музеја била је у в. д. ста­тусу. Сада су скоро сви у пуном мандату и раде са много елана.

* У току је формирање нове владе. Имате ли нека предвиђања о новом министру културе и да ли ће се то одразити на ваше радно место?

- Мислим да информиса­ње треба одвојити у засебан ресор, да култура самостал­но дише. У кадровском по­гледу, немам предвиђања ни привиђања, али имам очекивање и жељу да следе­ћи министар буде интегра­тиван и корективан фактор који повезује и артикулише различитости којима је срп­ска културна мапа у сваком погледу прожета. Са таквом колегиницом или колегом ће ми бити задовољство да сарађујем

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (2)

ШОК ИЗ НЕМАЧКЕ: Голманка Бајерна има малигни тумор, клуб одушевио све овим потезом (ВИДЕО)