ИВАН КАРЛ: Бојим се да остајемо без Битефа и Сајма књига
НИКО не може са сигурношћу да предвиди како ће се епидемиолошка крива кретати.
Крајем пролећа смо помислили да је готово, позоришта су журила да крену са пробама, заказивали су се фестивали широм земље, и онда је корона узвратила ударац, не само у Србији, већ и свуда око Србије. Поред колективног имунитета који полако стичемо, мислим да смо много брже стекли колективно искуство и да нам оно сада налаже да се понашамо опрезније - каже, за "Новости", Иван Карл, секретар за културу Града Београда, у чијој надлежности су бројне манифестације.
Због епидемије, фестивалски живот заустављен је још од марта. Последња велика манифестација у Србији био је Фест, који је завршен 8. марта, а онда су почела померања и отказивања фестивала. Пет месеци касније фестивали су и даље "на чекању", а неизвесна је и судбина највећих јесењих смотри - Битефа и Сајма књига.
- Битеф је планиран за 9. септембар. Тај датум је и веома близу и веома далеко. Ако током августа будемо имали сличну епидемиолошку слику каква је сада овде и у Европи, није реално одржавање, јер већина представа захтева затворени простор. Такође, све селектоване трупе долазе из иностранства, па се намеће питања евентуалног карантина, или у доласку или у повратку. Пројекција за октобарски Сајам књига је слична као за Битеф, посебно што Сајам са собом носи десетак хиљада посетилаца дневно, а то је, све и да се мере релаксирају, осетљива бројка. Одржавање Сајма књига без публике или са лимитираним бројем људи, није економски одрживо ни за организаторе ни за издаваче.
* Неке од манифестација, попут Мартовског фестивала, већ су због померања "прешле" половину свог термина (март-септембар). Ново померање, чини се, не би имало смисла?
"ЦВИЈЕТА" НИЈЕ НАША НАДЛЕЖНОСТ
НЕДАВНО се појавила информација о реконструкцији "Цвијете Зузорић" и бојазан УЛУС-а да ће остати без свог вишедеценијског простора. Да ли сте ви права адреса за ово питање?
- Разумем бригу новог руководства УЛУС-а, али још једном понављам зграда павиљона нити припада, нити може власнички да припадне Граду Београду, па самим тим не постоје никакви планови по питању евентуалне реконструкције, а посебно не пренамене овог значајног
здања! Колеге из УЛУС-а су, у међувремену, јавиле да су од неких медија били погрешно протумачени, да је све неспоразум и да знају да Град Београд није адреса за ово питање.
- Слажем се. У тај корпус су, поред Кратког метра, ушли Белеф, фестивал у Сопоту, Дани Београда, а могуће и Битеф, Сајам књига и Октобарски салон. Ново померање, као што сугеришете, нема смисла. Све такмичарско-програмске манифестације, које због короне нисмо одржали или нећемо одржати ове календарске године, следеће 2021. имаће тзв. дупла издања и трајаће неколико дана дуже. На пример, Битеф би тако био одржан са префиксом 54-55, дакле, задржао би селекцију из 2020. и надоградио је додатним представама из 2021, чиме континуитет не би био доведен у питање. Идентично бисмо решили Кратки метар и Софест. Награде Града Београда ћемо такође доделити за 2019. и 2020, јер смо овог пролећа потпуно оправдано вредновали Хероје Београда.
* Шта је ваша прогноза - који фестивал ће означити наставак културног живота?
- Нема прогнозе, корона није лото. Највише бих волео да то буде било који од поменутих фестивала предвиђених за септембар или октобар. Међутим, није немогуће да Фест, последњи велики фестивал одржан у Београду и Србији непосредно пре короне, буде и први у пуном капацитету, после епидемије.
* Ове године због короне и ванредног стања није било конкурса Секретаријата за културу. Може ли се на конкурсу у 2021. очекивати двоструки буџет?
-
- Мислим да може да се очекује већи буџет, а колико, зависиће од економске ситуације, јер расходе диктирају приходи. Ми смо средства намењена за овогодишњи конкурс усмерили на једнократну помоћ свим колегиницама и колегама који су везани за наше установе културе, а немају стално запослење. Било је негодовања због отказивања конкурса, било би их и
да смо урадили супротно од овога. Република је следила наш пример и на истоветан начин и са истим појединачним износом од 90.000 динара помогла самосталне уметнике на територији државе, а и та помоћ је ишла уз асистенцију служби Града Београда.
* Коларчева задужбина је на поменутом конкурсу добијала новац за своје програме, а тренутно је у тешким финансијским проблемима. Може ли Секретаријат за културу да помогне, и на који начин?
- Ти проблеми нису нови. Секретаријат за културу је крајем прошле године, када је било конкурса на коме је Коларац подржан са неколико милиона динара, а није било короне ни отказивања концерата, управо на њихов захтев, реаговао и помогао са још два милиона динара. То је био колегијални гест и ад хок решење које не може да буде редовно, јер не постоје правне основе, што је констатовао и Управни одбор Коларца. Да бисмо дошли до одрживог решења, иницирао сам састанак са кабинетом премијерке и колегама из Министарства културе, на коме је још почетком јуна договорено да ће се одвојити средства, у износу који је довољан, да се премосте летњи и неизвесни јесењи појас. У току је прва фаза реализације онога што је договореног. Подсећам, изменама Закона о култури, Коларац је под посебном бригом државе.
* Колико је корона пореметила дугорочне пројекте око Музеја града Београда и реконструкције позоришта "Бошко Буха"?
- Током ванредног стања успели смо да приведемо крају решавање дугогодишњих катастарских проблема везаних за пословно-стамбену зграду у којој се Буха налази и сада је на реду усклађивање плана и пројекта. За Музеј Града, односно реконструкције зграде у Ресавској улици, ствари иду устаљеном динамиком и очекујемо крајем године расписивање тендера за радове.
* Две године сте градски секретар за културу, а ево већ пола година се "борите" са епидемијом и, као и остатак света, смишљате одговоре у ходу. На шта сте поносни, а шта је, можда, могло боље?
- Поносан сам што систем функционише, без трзавица и тензија. Што се складност тима који се бави културом на нивоу градске управе рефлектује на све наше установе, а има их тридесет, плус дванаест манифестација од значаја, па кад саберете све запослене и хонорарце, то је читава мала армија људи који улажу себе, своје знање и време у заједничке циљеве. Град Београд у финансијском смислу опредељује релевантна средства као подршку културној политици и то увек и свуда треба поменути и поновити. Када сам дошао на ово место, већина директора градских позоришта, библиотека и музеја била је у в. д. статусу. Сада су скоро сви у пуном мандату и раде са много елана.
* У току је формирање нове владе. Имате ли нека предвиђања о новом министру културе и да ли ће се то одразити на ваше радно место?
- Мислим да информисање треба одвојити у засебан ресор, да култура самостално дише. У кадровском погледу, немам предвиђања ни привиђања, али имам очекивање и жељу да следећи министар буде интегративан и корективан фактор који повезује и артикулише различитости којима је српска културна мапа у сваком погледу прожета. Са таквом колегиницом или колегом ће ми бити задовољство да сарађујем
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (2)