МАТИЈИ ПОВЕЉА ЗА ЛЕПОТУ И МОЋ ПОЕЗИЈЕ: У сусрет 49. манифестацији "Бранково коло" у Сремским Карловцима.
ЗБОГ епидемије ковида 19, традиционална књижевна манифестација "Бранково коло" ће од 4. до 14. септембра приредити две обједињене манифестације у Сремским Карловцима: 49. "Бранково коло" и "Пролећне Бранкове дане 2020" (која је требало да буде одржана у марту). Програми ће бити реализовани у термину матинеа, од 10 сати на отвореним просторима, у башти Музеја и "Бранковог кола" и на Стражилову.
Фото Н.Скендерија
У петак, 4. септембра, у башти "Илиона" у Сремским Карловцима, академику и књижевнику Матији Бећковићу биће свечао уручена Велика повеља "Бранковог кола" - "за надахнути допринос лепоти и моћи поезије, стваралачку радост и љубав према песницима и људима на трагу божанског дара Бранка Радичевића".
Сутрадан, на Стражилову, млади песник Растко Лончар положиће цвеће и прислужити свећу на Бранковом гробу, уз споменик подигнут 1885. године, два лета после чувеног преноса земних остатака Бранка Радичевића из Беча на Стражилово. Потом ће у подножју Стражилова, поред другог споменика Бранку (подигнутог 1974. године, поводом 150. годишњице песниковог рођења), свечано бити уручене награде "Стражилово" Зденки Валент Белић, Марку Миловановићу Маруну и Милану Громовићу. Ова награда се додељује четрдесет седам година.
На крају манифестације, 14. септембра, у башти Музеја и "Бранковог кола" свечано ће бити уручена награда "Печат вароши сремскокарловачке", једна од настаријих песничких награда на нашој сцени и у региону (траје педесет три године). Овогодишњи лауреати су: Недељко Бабић, Данило Јокановић, Милош Јанковић и Радмило В. Радовановић.
Биће промовисане и нове књиге "Бранковог кола", објављене управо у време пандемије. То су: "Сумоврат" Растка Лончара, "Апокрифи по Лилит и друга проклетства" Зденке Валент Белић, "Свевидећи мрак" Марка Миловановића Маруна и "Спирала" Милана Громовића.
Foto: Printskrin
Премијерно ће бити изведена монодрама "Принцеза Оливера", у режији Данице Петровић. То је дело о животу најмлађе кћерке кнеза Лазара, после пораза на Косову пољу, чију руку је затражио султан Бајазит, а њена мајка, кнегиња Милица, прихватила је то под условом да Оливера буде једна од четири законите султаније.
КАЗИВАЊЕ ТРИЈУ ПЕСАМА
У СЕПТЕМБАРСКИМ програмима "Бранковог кола" учествоваће и млади уметници Бошко Петров, Теодора Кушић и Катарина Поповић, који ће казивати и певати чувене Бранкове песме: "Кад млидијах умрети", "Враголије" и "Урок".
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
"СВЕ САМ ТО ПРОШЛА СА САШОМ" Сузана потресена због Зорице: "Канцер као да је заразна болест, не знам од чега је оперисана"
ВЕЧЕРАС се у Сава Центру одржава први од три концерта Марије Шерифовић у 2026. години.
06. 03. 2026. у 20:27
Коментари (0)