У СРЕМСКИМ КАРЛОВЦИМА НА ОТВАРАЊУ 49. "БРАНКОВОГ КОЛА": Матији Бећковићу уручена Повеља
НА свечаности у Сремским Карловцима јуче на отварању 49. "Бранковог кола" и "Пролећних Бранкових дана 2020" којим се обележава 196. годишњица Радичевићевог рођења, песнику и академику САНУ Матији Бећковићу уручена је Велика повеља Бранковог кола.
Фото Бранково коло
У образложењу жирија које је прочитала глумица Даница Петровић, стоји да је Бећковић награђен за "допринос лепоти и развоју поезије, за стваралачку радост и љубав према песницима и људима на трагу божанског дара и дела Бранка Радичевића".
Фото Бранково коло
Пошто је признање примио из руку Ненада Грујичића, песника и председника "Бранковог кола", лауреат је казао да је Бранко био први песник за кога је чуо и који је изгледао онако како је он, као дечак, песника замишљао.
- Бранко је био и први песник који је Карловачку гимназију и град у којем ју је похађао опевао и уздигао тако да је она постала симбол Сремских Карловаца попут овдашње Богословије. Био је и први песник који се заветовао да неће писати док не види Косово. Први је опевао Црну Гору, први у стих ставио Његоша и то за његовог живота, а да ни Његош ни савременици нису имали приговора на то како га је Бранко опевао - казао је Бећковић.
Препоручујемо
ПОКЛОН МУЗЕЈУ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ: Матија рецитовао "Веру Павладољску"
01. 08. 2020. у 23:43
Награда за збирку "Мојих 80 - портрети": "Јефимијин вез" за Матију у Трстенику
01. 07. 2020. у 11:52
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
"СВЕ САМ ТО ПРОШЛА СА САШОМ" Сузана потресена због Зорице: "Канцер као да је заразна болест, не знам од чега је оперисана"
ВЕЧЕРАС се у Сава Центру одржава први од три концерта Марије Шерифовић у 2026. години.
06. 03. 2026. у 20:27
Коментари (1)