ПУТОВАЊЕ НА КРАЈ НОЋИ И БОЛИ: Немања Мате Ђорђевић представиће од четвртка у Кући легата слике и цртеже из минуле деценије
ФИГУРЕ на Ђорђевићевим платнима као да долазе из дечјих ноћних мора. А, ипак, пред тим платнима не желимо да скренемо поглед. Пред тим фигурама не осећамо страх. Те фигуре не изазивају страх, јер сликар не жели да их се бојимо. Његова је амбиција већа. Он жели да нас подсети. Жели да се присетимо како смо волели мрак.
Ово је о ликовним делима Немање Мата Ђорђевића, својевремено, запазио писац, есејиста и преводилац Мухарем Баздуљ, који би у четвртак у 20 часова, требало да говори на отварању својеврсне ретроспективе овог (и даље) младог сликара значајних домета, у београдској галерији Куће легата (Кнез Михаилова 46).
Аутор, кога је француски критичар Жан Лик Калмо назвао "сликаром несанице", у пет соба овог пространог излагачког простора, представиће београдској публици слике и цртеже који на најбољи начин дају увид у његов досадашњи опус.
Изложба тако обухвата велике формате, као и радове мањих димензија, настајале током последњих девет година. Ово је до сада један од најпотпунијих излагачких подухвата сликара који је своје прве кораке у свет ликовног изражавања паралелно правио у Београд и Паризу. Према сопственом признању, овако обимну поставку покушавао је да реализује у Београду последње три године:
Међународна признања
РОЂЕН у Београду 1983. године, где је завршио сликарство на Факултету ликовних уметности у класи Гордана Николића. Добитник је домаћих и интернационалних награда, а једини је са ових простора кога је три пута наградила Француска академија - за цртеж, сликарство и једногодишњим резиденцијалним програмом. Поред тога, овенчан је наградом за цртеж Фонда "Владимир Величковић", наградом "Ликовна јесен - Милан Коњовић", наградом Остен бијенала за цртеж у Скопљу.
- У међувремену, под тестом времена, све се променило и тренутно ме копка како ће се све то читати са зидова - каже Ђорђевић. - Хвала пре свега овој институцији културе и људима који нису одустали од мене и учинили да је могуће да се деси "немогуће"... Нажалост, не баш под сјајним околностима. Кад то кажем, мислим пре свега на "монструозност" епидемије и њене последице. Но, треба се чувати, радити и деловати. Ово је мој мали допринос.
Уметник на чијим платнима и цртежима је јасно видљив став да га не интересују естетски уљуљкане и лепе ствари, тврди да до резултата долази из своје интимне логистике. Његове визије садашњости и будућности, готово да су апокалиптичне.
- Живимо у времену у ком нам се пушта крв на све стране. Ово је епоха подлива. Апсолутно. Са друге стране, ове моје слике су под отоком узидане у своју нишу. Самим тим су бесповратно болније, јер се раде под тим и таквим отоцима и околностима. Све постаје, пре или касније, руина онога што друштво сматра животом - сматра Ђорђевић, који тврди да је такво време преживео сликајући.
- Његов пут је пут изабране традиције. И када је реч о сликарству, и када је реч о светоназору и филозофији. Он зна и у коју сликарску традицију се уграђује, а такође и каквој, у ширем смислу, уметничкој фамилији жели да се придружи. То увек почиње са дечјом собом, но њу је Ђорђевић већ одавно надрастао. Његово сликарство је у одређеној мери егзистенцијалистичко - изнео је Мухарем Баздуљ у тексту "Потребно је упознати ноћ", уз тврдњу да би се о томе како се Ђорђевићево сликарство напаја егзистенцијалистичком баштином могао написати засебан есеј.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)