ДНЕВНИК ЗАБЛУДА: Културна колонија
"БЕЗ културе и релативне слободе коју она подразумева, друштво је, чак и када је савршено, само џунгла. Због тога је свако аутентично стварање поклон за будућност ", написао је француски филозоф и књижевник, нобеловац Албер Ками.
Ставом да је "нација без културе нација без душе" руководе се државе улажући у националну културу и тиме освајајући место на светској културној сцени. Нема народа који не гради будућност на сопственој културној традицији и историји, посебно развијајући савремену националну уметност.
Србија приводи крају два велика национална пројекта у култури. Један је остварење вековног сна Срба - светски монументални Храм Светог Саве, и други, мегаломански споменик Стефану Немањи, оснивачу династије Немањића и утемељивачу Српске православне цркве.
Њихов значај превазилази свакидашњи и убраја их међу историјске културне домете. Али, иако је Србија у својој богатој културној прошлости изградила велики број у свету познатих, па и од Унеска заштићених монумената, имала великане уметности који су нацију прославили на свим континентима, а поједини уметници из Србије и данас су заступљени у највећим светским музејима, галеријама и историјама уметности, изненађује да аутори два споменика националног значаја - живописа Храма Светог Саве и Споменика Стефану Немањи - нису српски уметници. Унутрашњост нашег највећег православног храма израдио је совјетски иконограф и вајар Николај Мухин, а преамбициозни Споменик Стефану Немањи други руски вајар Александар Рукавишњиков. Посебно изненађује да на изради унутрашњости велелепног националног саборног храма, који су давно пројектовали познати српски архитекти Богдан Несторовић и Александар Дероко а изградили српски неимари, домаћи уметници нису били добродошли. На исти начин, на конкурс за реализацију националног споменика Стефану Немању позвани су Рус, Кинез, Италијан, Словенац, али не и Србин, а одабрани споменик израђен је у Русији и допремљен у Београд у деловима. Али, зашто нам се ово догађа?
Опште је познато да живимо у ери глобализације у којој моћни и богати "гутају" мале, правећи од њих своје политичке, економске и културне колоније. Кока-кола је присутна у свакој забити, међу ТВ каналима које гледамо доминирају страни, туђи су власници великих медијских кућа. Слично је у уметности. Док је деведесетих и почетком двехиљадитих доминирала западњачка "ангажована префињеност" грађена на Сорошевим инвестицијама у наше уметнике и пројекте, новији период карактерише "совјетска естетика" коју је на нашу културну сцену унела политичка елита. Истовремено, у архитектури се издваја "арапски укус" вођен мирисом зелених новчаница, помешан са "стилом светских паметњаковића" који кроје будући "модеран" изглед наших градова, не водећи обзира о њиховим становницима, већ руководећи се искључиво интересима моћника.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)