ДНЕВНИК ЗАБЛУДА: Културна колонија
"БЕЗ културе и релативне слободе коју она подразумева, друштво је, чак и када је савршено, само џунгла. Због тога је свако аутентично стварање поклон за будућност ", написао је француски филозоф и књижевник, нобеловац Албер Ками.
Ставом да је "нација без културе нација без душе" руководе се државе улажући у националну културу и тиме освајајући место на светској културној сцени. Нема народа који не гради будућност на сопственој културној традицији и историји, посебно развијајући савремену националну уметност.
Србија приводи крају два велика национална пројекта у култури. Један је остварење вековног сна Срба - светски монументални Храм Светог Саве, и други, мегаломански споменик Стефану Немањи, оснивачу династије Немањића и утемељивачу Српске православне цркве.
Њихов значај превазилази свакидашњи и убраја их међу историјске културне домете. Али, иако је Србија у својој богатој културној прошлости изградила велики број у свету познатих, па и од Унеска заштићених монумената, имала великане уметности који су нацију прославили на свим континентима, а поједини уметници из Србије и данас су заступљени у највећим светским музејима, галеријама и историјама уметности, изненађује да аутори два споменика националног значаја - живописа Храма Светог Саве и Споменика Стефану Немањи - нису српски уметници. Унутрашњост нашег највећег православног храма израдио је совјетски иконограф и вајар Николај Мухин, а преамбициозни Споменик Стефану Немањи други руски вајар Александар Рукавишњиков. Посебно изненађује да на изради унутрашњости велелепног националног саборног храма, који су давно пројектовали познати српски архитекти Богдан Несторовић и Александар Дероко а изградили српски неимари, домаћи уметници нису били добродошли. На исти начин, на конкурс за реализацију националног споменика Стефану Немању позвани су Рус, Кинез, Италијан, Словенац, али не и Србин, а одабрани споменик израђен је у Русији и допремљен у Београд у деловима. Али, зашто нам се ово догађа?
Опште је познато да живимо у ери глобализације у којој моћни и богати "гутају" мале, правећи од њих своје политичке, економске и културне колоније. Кока-кола је присутна у свакој забити, међу ТВ каналима које гледамо доминирају страни, туђи су власници великих медијских кућа. Слично је у уметности. Док је деведесетих и почетком двехиљадитих доминирала западњачка "ангажована префињеност" грађена на Сорошевим инвестицијама у наше уметнике и пројекте, новији период карактерише "совјетска естетика" коју је на нашу културну сцену унела политичка елита. Истовремено, у архитектури се издваја "арапски укус" вођен мирисом зелених новчаница, помешан са "стилом светских паметњаковића" који кроје будући "модеран" изглед наших градова, не водећи обзира о њиховим становницима, већ руководећи се искључиво интересима моћника.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)