КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Дубина увида
КЊИГА Мила Ломпара, "Његош - биографија његовог песништва" јединствена је у нашој култури.
Ауторов детаљан приступ поезији највећег српског песника омогућио нам је да стекнемо значајне, умногоме и нове, увиде у Његошево стваралаштво, али и да унеколико откријемо суптилне, а важне нијансе његове личности, његовог интимног света. Читајући ову књигу истовремено стичемо и увиде о поезији "апсолутног песника" у ширем, европском контексту и утврђујемо знања о њему као класичном песнику и српске и европске културе, зато што је у свом делу остварио укрштај хеленског и хришћанског, али и зато што се бавио и европским темама - темом ренегата - у "Горском вијенцу" и самозванца у "Лажном цару Шћепану малом". У том контексту "показано је како су истрага потурица и владавина самозванца само наизглед локалне и анегдоталне теме".
Бавећи се космичком поезијом, особито спевом "Лучом микрокозма", осим што показује како је Његош ситуиран у европском песништву, Мило Ломпар повлачи паралеле с мотивима песништва Симе Милутиновића Сарајлије и Јована Стерије Поповића, али показује у чему је различитост реализације тих мотива у поезији поменутих песника у односу на Његошеву.
Једна од значајних чињеница у вези са овом књигом јесте да читајући је, не обнављамо и не стичемо знања само о Његошевом стваралаштву, већ и о стваралаштву других песника, особито о поезији Јована Стерије Поповића, као и о односу - пре свега стваралачком односу Његоша и тих песника у српској култури.
Ломпар показује необичност односа Стерије и Његоша јер иако су живели у истом времену, иако њихово стваралаштво садржи исте мотиве, не постоје забелешке једног о делу другог и обрнуто. Истовремено, детаљно анализирајући Стеријине песме, мотивски сродне Његошевим, Ломпар показује зашто су та два песника изразити антиподи, зашто њихова искуства, сазнања и доживљај света одликује "супротносмерност", на чему се заснива "темељна песничка разлика":
"Иако су обојица били посвећени античком наслеђу, ипак, њихов избор унутар тог наслеђа открива знатну разлику песничких осећајности која прераста у слику два пола српског песничког искуства. То показује њихово схватање 'душе'. Јер, Стерија је у души могао видети као непролазно само оно опште, што је у свом најдубљем бићу и основи жива природа, која се појављује у свему појединачноме будући да 'у стоичком учењу нема ничег што би човека, мудраца, упућивало на довршавање његовог бића и његових задатака у неком животу изван тела и земаљске сфере дужности'. Његошева песничка реинтерпретација платонизма и гностицизма открива како је он душу поимао као непролазну индивидуалну супстанцу...", каже се у књизи.
Тврдњу да је Његош превасходно лирски песник, аутор образлаже анализом односа који се успостављају између поетичких, космолошких, танатолошких, идиличних и еротичких мотива у Његошевој песничкој артикулацији, а увид да је тај песник трагички, а не трагични образлаже чињеницом да се песник, заступајући у својим делима различите мотиве, а за тему узимајући различите догађаје, и оне које припадају историји, друштву, али и оне који су изразито лични, интимни, бавио релацијом Бог - човек, односно чињеницом да је у било којој врсти манифестности та веза константа.
Као најлепшу Његошеву песму аутор издваја "Ноћ скупљу вијека". Анализа те песме, слободно можемо казати, заузима централно место у књизи. Имајући свест о њеној комплексности, слојевитости, загонетности, па и деликатности, настојећи да је унеколико разумемо, слободни смо да искажемо дивљење и захвалност, због дубине увида коју нам је Мило Ломпар у овој књизи пружио.
Узимајући у обзир целокупан научни, друштвени и културни ангажман Мила Ломпара, са свежим сећањем на све што је до сада написао, а у његовом опусу много је капиталних дела, у свести нам је константно, с разлогом, чињеница да је он институција којој, баш због тога, никаква друга није потребна, док би свакој значајној требало да чини част да је он у њеном саставу.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)