ЗАШТО ДРЖАВА НЕ ШТИТИ ЋИРИЛИЦУ: Снага једног народа је у снази његове културе
16. 03. 2021. у 11:23
У УРЕЂЕНИМ државама језичка политика је у центру националне политике.
Најновије из рубрике

ФЕСТИВАЛ ФРАНЦУСКОГ ФИЛМА У НОВОМ САДУ : Пројекције у Културним станицама Свилара, Еђшег и Барка
НОВИ САД ће од 3. до 6. јула бити домаћин Фестивала француског филма, манифестације која већ традиционално доноси избор најзначајнијих савремених и класичних остварења из земље са јединственим и снажним филмским идентитетом.
30. 06. 2025. у 16:03

И ЖИВОТ ЈЕ ПРЕПЛИТАЊЕ ЖАНРОВА: Интервју - Режис Варњије, француски редитељ, добитник Оскара
РАДУЈЕМ се што сам у Србији и што вам доносим филм о коме, надам се, нисте много читали јер ћете тако лакше запажати глуму, детаље, сценографију, рекао је добитник Оскара и Златног глобуса, чувени редитељ Режис Варњије, отварајући минуле недеље Фестивал француског филма.
30. 06. 2025. у 07:00

ПОЗОРИШНА КРИТИКА: Показати право или прикладно лице?
ПОСЛЕ "Бога масакра", очекивало би се од француске високотиражне списатељице Јасмине Резе да овај позориши комад, назван по изразу који симболише католичку пристојност у италијанској култури, буде убојитији, или бар да се одвија у (може и "изневереном") очекивању катастрофе, изазване малограђанштином Борисовог слабачког карактера (Урош Јаковљевић).
30. 06. 2025. у 06:00

ПОЕЗИЈА КОЈА ЛЕЧИ: Јелени Радовановић у Вршцу уручена престижна награда „Васко Попа“
ТРЕЋУ годину заредом престижна награда "Васко Попа" отишла је у руке жене - вишеструко награђиване песникиње Јелене Радовановић, која живи и ради у Немачкој, а стихове ствара на српском и енглеском језику. Плакету са Попиним ликом и новчану награду, коју додељују "Сензал капитал" и Град Вршац, добила је на јучерашњој свечаности, традиционално уприличеној на дан рођења славног песника у његовом Вршцу.
29. 06. 2025. у 20:00

СНАГА ДУНАВА ОД ПАМТИВЕКА ДО НАШЕГ ДОБА: Музеј науке и технике обележио дан најшире, најдубље и надуже реке код нас
ДУНАВ је по дужини другa рeкa у Eврoпи, али у Србији, у коју улази код Бездана на северозападу, а напушта је на ушћу Тимока, на југоистоку, Дунав je најдужа река. У Србији је најшири, најужи и најдубљи.
29. 06. 2025. у 18:44
bata
16.03.2021. 11:31
Југословенство је нама донело латиницу , држава има начина да врати наше писмо у употребу . Постоји и притисак са запада делује прикривен , али се осећа. Држава мора да одлучније стане уз наше српско ћирилично писмо
Nenad
16.03.2021. 12:17
Поштовање, Ето коначно да се неко сети једног великог пролема у Србији а тако народа српског у диајспори. Ја не знам како да објасним својим пријетељима руским ,зашто на производима из Србије нема латинице где пише декларација производа јер пише тамо "SRB" али на хрватском! Нигде ћирилице осима на Северно Македонском или Руском.. "Младост" из Лесковца на својим Супама иде толико далеко и срамно да земља порекла на српском ппроизводу пише.. ЕУ латиницом уместо Србија. Чуди ме да непише нпр..Албанија,тзв Косово или можда ФИРОМ. Тако нпр. "Jaffa" из Црвенке са севера Србије нпр нема на ћирилици и српском језику декларације већ само на Абецеди хрватској и хрватским писмом али под ознаком "SRB".И тако многи наши произвођачи помажу уништењу ћирилице. Новине које се декларишу да су српске "Вести" у Аустралији излазе на хрватском писму латиницом тако нам полако олакшавају опроштај од српског језика.Додуше многи млади српског порекла рођени у Аустралији незнају ћирилицу сем неколико слова и кажу лакше им нажалост да читају хрватским писмом. Дакле што није успела да уради НДХ полако ради савремени тренд,немар,глад за новцом ето урадиће што ни Турци,Аустро-Угари,НДХ,Комунисти и Југославија нису уиспели да постигну. Жалосно али задњи је момент да Србија спасава што спасити може. Хвала вам ојављиванју вашег чланка.
Serbian
16.03.2021. 14:20
За почетак, нека основна поставка на порталу „Новости" буде на ћирилици. И да име, у коментару може да се напише ћирилицом. За то није неопходан закон.
11111112
16.03.2021. 15:03
Тако је! Браво!
Ksenija
18.03.2021. 08:34
Волела бих да ми неко од надлежних објасни зашто се уопште користи латиница у јавном комуникацији (штампани медији, издаваштво, преводи страној филмова...)? Који су то разлози, који, за разлику од нпр. Бугарске, Македонији, Русије, Грчке и других земаља које користе искључиво ћирилицу, чине Србију тако "посебном" да морамо да имамо два писма? Наравно да ће се у школама учити о латиница, тамо где то има смисла (учење страној језика), али све остало би морали да буде писао ћириличним писмом. Ово што се сада догађа у Србији са ћирилицом је у најмање руку срамно.