КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Границе духа - Емсура Хамзић, "Скарабеј од жада"
"СКАРАБЕЈ од жада" Емсуре Хамзић збирка је нових и изабраних прича, раније објављених у књигама "Јерихонска ружа", "Вечери на Нилу" и "Смарагдни град".

Фото: Приватна архива
Заједничке тематске основе свих прича, како је и сама ауторка забележила, јесу "преплитање сна и јаве, маште и збиље, где стварност често надмашује и најбујнију машту".
Но, ова збирка, која се састоји из три циклуса, подстиче искусног читаоца да је чита у различитим кључевима, и оним које ауторка у својој белешци није експлицитно понудила.
Најпривлачније је, чини се, ову књигу читати - од фантастике према стварности. У њој налазимо атмосферу, фантастику и зачудност које умногоме подсећају на неке од приповедака Станислава Кракова уврштене у збирку "Црвени Пјеро" - поготову у приповеткама у којима су очуђени приповедани простори, тј. простори сусрета занесених, једно другом наклоњених бића, јер је увек реч о неком повлашћеном простору, на специфичан начин издвојеном од света, као и фантастику настасијевићевског типа, попут оне коју налазимо у "Даровима моје рођаке Марије", које карактерише зачудан, неуобичајен, неочекиван однос јунака.
Осим што то сведочи о списатељичином утемељењу у традицији и наслањању на њу, казује и о њеном сензибилитету за удаљене, за нас егзотичне културе - што најбоље сагледавамо читајући приче "Исмаил", "Наушнице", "Смарагдни град" и Мисирско проклетство - али, вероватно и о њеном имплицитном настојању да нам приближи одлике друге, широко заступљене вере, о чему, на пример, сведочи приповетка Кисмет.

Фото: Промо
Атмосфера у наведеним причама има патину старине, ону која подсећа на егзотику култура и приповеданог места и времена, али и на егзотику романтичности која уопште није карактеристична за савременост, чак и када она садржи елементе фантастике. Фантастика у причама чије нам је приповедано време знатно ближе као да је у функцији опомене на тоталну дехуманизацију која намеће укидање емпатије међу људима и на деконструкцију основних ћелија друштва, као и на злоупотребу достигнућа људског духа, као што је то, пре свега, наука, а што условљава рушење света у каквом смо да сада живели и живота какав сигурно више нећемо живети - о чему сведочимо сви и ван литературе. Те приче садрже изразито натуралистичке елементе и испитују границе духа, емоција и свести јунака који разумеју да са савременим светом нешто суштински није у реду. О таквом стању ствари сведоче приче "Соба А" и "Авелијанци - Сиријанци".
У некима од тих прича присуство оних који припадају ванземаљским цивилизацијама првенствено је у функцији да покаже каква је наша савремена - која је у односу на човека који је настао по Божјој промисли, или пак по промисли природе - неизмерно далеко - а која казује и на шта је све спреман савремени човек - који је то све мање.
Перфидност актуелног тренутка који емитује све врсте несигурности условљава дезоријентацију и константни страх обичног људског бића.
Тај страх манифестује се чак и у нашим малим свакодневним сујеверјима, али и у веровању да јунаци књига које смо читали неминовно утичу на нашу судбину. Могућа утеха и уточиште можда би могло бити стварање, казује нам "Скарабеј од жада" Емсуре Хамзић.
Препоручујемо

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)