НА ГЕОФИЗИЦИ ЈЕДАН БРУЦОШ: Поједини студијски програми ни приближно не могу да попуне предвиђена места

Љ. БЕГЕНИШИЋ

06. 07. 2022. у 11:00

ДОК за неким факултетима традиционално влада права јагма, па се на студијске програме пријави и по неколико пута више кандидата него што има места, има и факултета на којима се на поједине модуле уписује само по један студент.

НА ГЕОФИЗИЦИ ЈЕДАН БРУЦОШ: Поједини студијски програми ни приближно не могу да попуне предвиђена места

Фото: Shutterstock

Таква ситуација је на Рударско-геолошком факултету, на коме ће на студијском програму Геофизика бити уписан један студент, а слободних места има 15 и то 10 на буџету и пет за самофинансирајуће студенте. Такође, један студент биће уписан и на Регионалну геологију, а конкурсом је предвиђено 18 места.

На модулу Истраживање лежишта минералних сировина уписује се троје кандидата на 25 празних места - 20 на буџету и пет самофинансирајућих.

Слична ситуација је и на Металуршком факултету, где се на студијском програму Металуршко инжењерство уписују два бруцоша, иако је слободних места било 20.

Такође, ниједан факултет у Србији који има наставничке смерове ни близу неће моћи да попуни буџетска места. Тако, на пример, на Хемијском факултету Универзитета у Београду наставнички смер ће уписати само пет студената, иако има места за 25 и то да се школују о трошку државе.

У Новом Саду за наставника хемије школоваће се само један академац, а места има за њих 20. За наставника билогије, такође на новосадском ПМФ, пријавило се четворо матураната, а места има за 40.

На истом овом факултету за професора физике школоваће се само два академца, а места има за 25, а за професора математике школоваће се три студента, а места има за 54. На београдском Математичком факултету за професора математике школоваће се осам студената.

Продекан за наставу Универзитета у Београду проф. др Дејан Филиповић факултетима за које влада мало интересовање препоручује да кроз процес акредитације учине своје програме привлачнијим, модернизују курикулум, осавремене наставу...

Иначе, уписни рок на факултетима приводи се крају, већина факултета објавила је листе, а упис мора да буде завршен до 15. јула. За оне који нису успели сада да се упишу у јуну, други уписни рок је почетком септембра, а факултети до 16. јула треба да доставе број упражњених места. 

ВЕЋЕ ИНТЕРЕСОВАЊЕ У БЕОГРАДУ

ОВЕ године, за разлику од претходних, на Универзитету у Београду пријавило се више кандидата него што има места. Тако је на 15.053 места конкурисало 19.592 матураната.

- Охрабрује што је после неколико година забележен пораст заинтересованих средњошколаца - два одсто више него претходне школске године. Мислим да је то добар сигнал за Универзитет - оценио је ректору Београдског универзитета проф. др Владан Ђокић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ЦЕНА СИРОВЕ КАФЕ НИКАД ВЕЋА: И произвођачи у Србији морали да коригују цене