НАСТАВНИЦИ ЛИКОВНОГ ПРЕДАЈУ ХЕМИЈУ И ФИЗИКУ: Приближава се упис нове генерације бруцоша, а интересовање за наставне смерове никад мање
СКОРО 90 одсто ученика средњих школа у Србији одлуку о томе шта ће уписати доноси врло прагматично - уписују оно што ће им донети добру зараду.

Филолошки факултет
Између професије којом би волели да се баве и оне која ће им донети новац - бирају новац. Највише због таквог става трпе наставнички смерови на факултетима, јер ретко који средњошколац себе види у просвети. Тако наставнички факултети упис нове генерације бруцоша дочекују са старим проблемом - деца не желе да уписују смерове који их воде на посао у учионице.
На ово је указано на трибини "Криза образовног система - мањак бруцоша и угроженост наставничке професије" на којој су о овом проблему дискутовали четири декана наставничких факултета, представници Форума београдских гимназија и Филозофског факултета. Декани Горан Роглић, Ива Драшкић Вићановић, Иван Белча и и Велимир Шећеров подсетили су на Платформу у којој су са још четворо колега предложили решења за побољшање статуса просветних радника. Платформа је урађена пре више од годину дана, усвојио ју је Сенат Универзитета у Беогаду након чега је предата Влади Србије. Од тада - стоји у фиоци.
Декан Хемијског факултета проф. др Горан Роглић рекао је да од Министарства просвете нису добили информацију колико наставника недостаје у Србији и колико ће их фалити за пет година по регионима.
Ђаци имућнији од професора
НА Филолошком факултету највећи проблем са уписом бруцоша има смер српски језик и књижевност јер стуенети који то упишу занају да немају други излаз осим да се запосле у настави. Декан овог факултета проф. др Ива Драшкић Вићановић каже да средњошколци радо уписују енегески или немачки језик, али не намеравају да раде у школи.
Она је оценила да су многи ђаци имућнији од наставника који им предају, и навела пример из једне школе у којој је ђак наставнику рекао: - ти да си умео нешто боље да радиш, не би био овде за мале паре.
- То је веома важан податак погото кад је реч о регионима, јер се у универзитетским центрима школе сналазе, па анагажују студенте, али у мањим местима догађа се да наставник ликовног предаје физику и хемију - казао је Роглић.
Илиструјући колико је вртоглав пад интересовања за наставничку професију, он је навео податке према којима је 2015. године наставничи смер на Хемијском факултету уписало 26 бруцоша, а 2023. свега три. На физику се 2015. године уписало 26 бруцоша, а 2023. - седам.
Као велики проблем, проф. Роглић је навео и све слабије знање које бруцоши доносе из средње школе на факултете, што се на природним наукама најлакше примети.

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)