ВЛАДА НЕ ОДУСТАЈЕ ОД ДОВОЂЕЊА СТРАНИХ УНИВЕРЗИТЕТА У СРБИЈИ: Нови предлог допуна Закона о високом образовању на пролећном заседању Скупштине
Премијер Милош Вучевић изјавио је данас да влада не одустаје од идеје да најбоље стране универзитете доведе у Србију и изразио очекивање да ће нови предлог допуна Закона о високом образовању бити пред посланицима на пролећеном заседању Скупштине Србије.
- И ја верујем да ћемо ми за пролећно заседање на Скупштини моћи да изађемо с предлогом закона. И не одустајемо од идеје да најбоље универзитете доведемо у Србију - рекао је Вучевић.
Председник владе је рекао да је пре него што је повучен предлог закона проценио, с обзиром на све оно што нам се дешавало и дешава, да није моменат да се даље ради на тим законским изменама.
- И рекао сам да као влада повлачимо тај предлог и враћамо се у радну групу опет да радимо - навео је Вучевић.
Истакао је да су суштински проблеми у веза са тим законом зато што се високошколске установе противе, јер неће конкуренцију.
Када је реч о блокади факултета, на питање како студентима који желе да изађу на испитне рокове и како и омогућити то право, Вучевић је рекао да то није питање за њега већ питање за ректоре и декане.
На питање да ли мисли да је управо предлог допуна Закона о високом образовању иницирао све ово што се данас дешава, премијер је рекао да није и да су разлози политички.
- Наравно, има људи који су ту ушли од чистог срца и не мисле да су сви политички активисти, али има ту много политике - рекао је Вучевић.
На питање да ли је влада наљутила универзитете и факултете у Србији тим законом, Вучевић је истакао да у Србији увек неког наљутите кад хоћете да мењати ствари.
- Наша идеја је била да доведемо најбоље универзитете у свету. Моја је била идеја да се кроз амандман види да се то ограничи на најбоље рангиране универзитете, да ли по шангајској листи или некоју другој, како каже струка. Јер је нама био циљ да деца не иду у Рим или Милано или Париз или у Америку, него да дођу ти универзитети, односно факултети у Србији. Да та деца остану у Србији и да студирају, плус да деца из трећих држава дођу у Србију да студирају - навео је Вучевић и додао да та идеја отвара и принцип конкуренције.
Каже да је предлог допуна закона повучен јер није хтео у околностима које су у том тренутку биле у друштву да додатно отежавам и прави, како је рекао, још један ниво неразумевања или неслагања по одређеном питању, пре свега са универзитетском заједницом.
Када је реч о процесу акредитације, наводи да ту долазимо до суштине проблема са неким учесницима у разговору, зато што онда они губе апсолутно монопол на томе.
- Суштински су проблеми, они неће конкуренцију, а они оправдавају кроз формалне проблеме, кроз процедуре, формалност и акредитације. То су формална, административна објашњења. Суштински проблем, неће конкуренцију. И хоће апсолутну монопол у тој области - навео је Вучевић.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (25)