НОВИ МАСТЕР ПРОГРАМ УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ: Климатске промене и адаптација на климатске промене

Љиљана Бегенишић

10. 10. 2025. у 10:59

НОВИ мастер програм на Универзитету у Београд ”Климатске промене и адаптација на климатске промене” јединствен је у Србији и интердисциплинаран, а у њему учествују професори са чак 12 факултета Универзитета у Београду.

НОВИ МАСТЕР ПРОГРАМ УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ: Климатске промене и адаптација на климатске промене

Фото Танјуг

Трајање програма је једна година, носи 60 ЕСПБ и академски назив Мастер аналитичар за климатске промене. Уписује се 25 студената – 5 на терет буџета и 20 самофинансирајућих.


Бројни будући стручњаци себе могу да пронађу у широком спектру изборних
предмета. Онима којима област климатских промена није блиска дата је
могућност избора општеобразовних предмета, а ко жели да усаврши своја
предзнања - изабраће уско стручне предмете.  Програм је замишљен као
надоградња знања односа климатских промена према природним наукама
(метеорологија, биодиверзитет, водни ресурси), друштвеним наукама
(право, економија, политика), техничким наукама (пољопривреда,
енергетика, моделирање) и мултидисциплинарним наукама (просторно
планирање, урбани системи, природне непогоде).

Циљ програма је формирање фундаменталних и апликативних знања, способности, вештина и ставова потребних за бављење интердисциплинарним
изазовима климатских промена. Стицање знања и вештина који би омогућили
проналажење решења за ублажавање (митигацију) и прилагођавање
(адаптацију) на последице климатских промена. Полазници ће разумети
глобалне и регионалне климатске промене, утицаје на друштво, економски
развој и привреду, односно секторе који су означени као најрањивији на
негативне утицаје климатских промена: сектор пољопривреде, јавног
здравља, шумарства, водопривреде, енергетике и инфраструктуре.

Исход процеса учења је оспособљенoст за планирање, организовање и бављење научно-истраживачким и стручним радом у свим научним, академским, привредним и државним установама, као и приватним компанијама у складу са савременим научним постигнућима и трендовима у области климатских промена.

Поред еминентних професора на програму ће учествовати и гостујући предавачи из привреде, међународних организација и државних органа.

Пријавa траје до 30.октобра!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!

29. 11. 2025. у 08:00

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.

28. 11. 2025. у 14:45

НА ТРГУ ЗА ДОЧЕК НОВЕ ГОДИНЕ Објављено колико ће град платити Мерлину за концерт у најлуђој ноћи

НА ТРГУ ЗА ДОЧЕК НОВЕ ГОДИНЕ Објављено колико ће град платити Мерлину за концерт у "најлуђој ноћи"

Већина певача дочек Нове године проводи радно јер је ово својеврсна прилика да зараде огромне хонораре, који су неретко и по неколико пута већи у односу на стандардне.

29. 11. 2025. у 17:35

Коментари (0)

ОТКРИВЕНА ТАЈНА ПИНКОВИХ ЗВЕЗДА Ко је најплаћенији у жирију?