МЕЂУНАРОДНИ ДАН ТОЛЕРАНЦИЈЕ: Сва људска бића имају право да живе и буду то што јесу

Кристина Шпирковић

16. 11. 2023. у 10:41

МЕЂУНАРОДНИ дан толеранције се обележава сваке године 16. новембра. Установио га је УНЕСЦО, а према Декларацији УН из 1995. године толеранција је дефинисана као прихватање чињенице да људска бића, природно различита по изгледу, положају, говору, понашањима и вредностима, имају право да живе и буду то што јесу.

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ТОЛЕРАНЦИЈЕ: Сва људска бића имају право да живе и буду то што јесу

Foto: Shutterstock

У Декларацији се истиче да толеранција није ни повлађивање ни равнодушност, већ поштовање широког спектра културе, облика изражавања и хуманости. Она представља признање универзалних људских права и слободу других.

Толеранција подразумева уважавање туђих идеја, ставова и начина живота, а бити толерантан значи бити свестан различитости других у односу на нас саме и прихватање те чињенице у свакодневном животу.

У савременом друштву, суочавамо се са изазовима глобализације који повећавају међузависност међу нацијама. Толеранција постаје неопходна како бисмо превазишли предрасуде и стереотипе који произилазе из незнања или недостатка разумевања. 

Толерантно друштво заснива се на дијалогу, отворености и спремности да се чује и разуме друга и другачија перспектива.

Толеранција је поштовање, прихватање и уважавање богате разноликости култура нашег света, наших облика изражавања и начина да будемо људи.Толеранција такође захтева суочавање с изазовима који произилазе из неспоразума и конфликата. Важно је развијати механизме решавања сукоба који подстичу дијалог и помирење, уместо поларизације и нетрпељивости. Охрабривање активног слушања и емпатије помаже у стварању мостова између различитих заједница.

У контексту савремених глобалних проблема попут климатских промена, пандемија и миграција, толеранција постаје кључна за заједничко суочавање с изазовима. Солидарност међу нацијама и сарадња на глобалном нивоу захтевају разумевање и поштовање различитих перспектива и потреба.

Фото: Схуттерстоцк

Свако друштво се суочава са тренуцима тестирања толеранције, али управо у тим моментима заједнице имају прилику да покажу своју снагу и отпорност. Охрабрују бројни примери како се људи удружују како би подржали једни друге, без обзира на њихове разлике.

Устав Републике Србије гарантује једнакост свих грађана и забрањује сваку дискриминацију, непосредну или посредну, на основу пола, националне припадности, друштвеног порекла, политичког уверења, културе, језика, старости, психичке и физичке инвалидности.

Међународни дан толеранције нас подсећа да је толеранција не само врлина већ и кључни елемент одрживог и праведног друштва. Кроз образовање, дијалог и заједнички напор, можемо градити свет у којем се разноликост слави, а толеранција постаје темељ за мир и просперитет.

СЕДАМ КОРАКА КА ТОЛЕРАНЦИЈИ 

Створити атмосферу поверења као подршку дијалогу

Истражити проблем (не)толеранције

Унапредити емпатију и самопоуздања

Развити толеранцију на међусобне разлике

Едуковати се о различитим типовима личности, култура и вероисповести

Разумети, слушати и поставити приоритете у разрешавању проблема

Предузимати акције које промовишу хармонију.

Међународни дан толеранције подсећа нас да је неопходно да радимо заједно како бисмо изградили свет у којем се свака особа осећа прихваћено, без обзира на њене различитости. Само кроз заједнички напор можемо створити хармонично друштво које цени и слави богатство разноликости.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

„УЖИВАЈ, РЕЦИКЛИРАЈ И ОДГОВОРНО КОНЗУМИРАЈ“ порука Апатинске пиваре са 31. Дринске регате