ДАВОС 2024: Циљеви одрживог развоја као пут ка бољем свету за све

Кристина Шпирковић

22. 01. 2024. у 12:00

СВЕТСКИ економски форум (СЕФ) је годишњи скуп глобалних лидера из политике, привреде, друштва и културе који се одржава у швајцарском граду Давосу. Циљ форума је да подстакне дијалог, сарадњу и решавање кључних изазова са којима се суочава човечанство. Један од начина на који СЕФ настоји да допринесе глобалном добру је кроз подршку циљевима одрживог развоја (СДГ).

ДАВОС 2024: Циљеви одрживог развоја као пут ка бољем свету за све

FOTO: Arhiva novosti/ M.V.

СДГ су 17 циљева које је усвојила Генерална скупштина Уједињених нација 2015. године, са роком за њихово остварење до 2030. године. СДГ обухватају различите аспекте одрживог развоја, као што су сиромаштво, глад, здравље, образовање, родна равноправност, чиста енергија, климатске промене, мир и правда. СДГ представљају заједничку визију и агенду за бољи свет за све.

СЕФ је препознао важност СДГ и укључио их у своје активности и иницијативе. На пример, СЕФ је покренуо Платформу за глобално јавно добро, која окупља више од 600 партнера из различитих сектора и региона, како би подржала имплементацију СДГ. Платформа се фокусира на четири области: клима и животна средина, здравље и здравствена заштита, дигитална сарадња и инклузивни раст.

На форуму у Давосу 2024. године, СЕФ је наставио да промовише СДГ и да подстиче акцију и иновацију за њихово остварење. Форум је био прилика за размену идеја, искустава и решења између различитих актера који су укључени у СДГ. Такође, форум је био прилика за евалуацију напретка и изазова у погледу СДГ, посебно у контексту глобалних криза и промена, као што су пандемија корона вируса, ратови, избори, вештачка интелигенција и климатске промене.

Неки од главних закључака и порука са форума у Давосу 2024. године су:
- СДГ су не само морална обавеза, већ и економска прилика и стратешки императив за глобалну стабилност и просперитет. СДГ могу да допринесу стварању нових тржишта, радних места, технологија и партнерстава, као и да смање ризике и трошкове повезане са неодрживим развојем.
- СДГ захтевају мултисекторску, мултилатералну и мултистакехолдерску сарадњу и координацију. Ниједан актер не може сам да оствари СДГ, већ је потребна синергија и комплементарност између влада, приватног сектора, цивилног друштва, академске заједнице и медија. Такође, потребна је глобална солидарност и партнерство између развијених и земаља у развоју, као и између различитих региона и култура.
- СДГ подстичу иновацију и креативност у решавању сложених и међусобно повезаних проблема. СДГ пружају оквир и инспирацију за развој нових идеја, производа, услуга и модела који могу да унапреде квалитет живота и добробит људи и планете. СДГ такође подстичу учење и размену знања и добрих пракси између различитих актера и контекста.
- СДГ захтевају ангажовање и укључивање свих делова друштва, посебно оних који су највише погођени или искључени из развојног процеса. СДГ се заснивају на принципу „не остављати никога иза“, што значи да се морају поштовати људска права, родна равноправност, социјална правда и инклузија свих група и појединаца. СДГ такође захтевају подизање свести и мобилизацију грађана и заједница за активно учешће и допринос одрживом развоју.

Закључно, СЕФ у Давосу 2024. године је био важан догађај за промоцију и подршку СДГ, као и за подстицање акције и иновације за њихово остварење. СЕФ је показао да СДГ нису само циљеви, већ и процес и пут ка бољем свету за све.

Порука на завршетку светског економског форума јесте да је кључно питање за све нас - клима и климатске промене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?