СВЕТСКИ ДАН ДЕЦЕ ОБОЛЕЛЕ ОД РАКА: Подршка и значај солидарности
СВЕТСКИ дан деце оболеле од рака, који се обележава 15. фебруара, представља прилику да се јавност подсети на изазове са којима се суочавају деца и њихове породице, али и на значај подршке за побољшање услова лечења и квалитета живота малишана који воде најважнију битку.

Foto: Shutterstock
Према подацима Светске здравствене организације (СЗО), сваке године више од 400.000 деце широм света добије дијагнозу малигних обољења. Иако је савремена медицина напредовала, а стопа преживљавања у развијеним земљама достиже и до 80%, у многим деловима света тај проценат је и даље низак.
У Србији, према подацима Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“, годишње се региструје око 300 нових случајева дечјег карцинома. Најчешћи облици су леукемије, тумори централног нервног система и лимфоми. Рана дијагностика и приступ савременим методама лечења кључни су за побољшање исхода.
Превенција и рана дијагностика
Иако узроци већине дечјих карцинома нису у потпуности познати и често нису повезани са факторима животне средине или начина живота, рано препознавање симптома може бити од пресудног значаја.
Родитељи и старатељи треба да буду обазриви на знаке као што су:
• упорна слабост и умор
• необјашњиви губитак тежине
• честе инфекције
• болови у костима или зглобовима
• отечени лимфни чворови
• промене у виду или балансу
Редовни педијатријски прегледи и благовремена реакција на необичне симптоме могу допринети ранијем откривању болести и успешнијем лечењу.
- Рана дијагностика и мултидисциплинарни приступ лечењу дечјих карцинома значајно повећавају шансе за излечење. Подизање свести о симптомима и важности брзе реакције је од кључног значаја- истиче др Јелена Петровић, педијатар-онколог.
Проф. др Марко Јовановић са Института за онкологију додаје:
-Иако не можемо спречити све случајеве дечјег рака, можемо радити на побољшању услова лечења и подршке породицама. Истраживања и едукација су неопходни за даљи напредак у овој области -
Подршка и солидарност
Обележавање Светског дана деце оболеле од рака подсећа нас на важност заједничке подршке. Хуманитарне организације, здравствене установе и појединци могу допринети побољшању услова лечења, пружању психолошке подршке и едукацији јавности.
- Сваки изгубљени дечји живот је ненадокнадив губитак за породицу и друштво. Морамо уложити максималне напоре у рану дијагностику, савремено лечење и пружање подршке породицама како бисмо повећали стопу излечења – закључила је проф. др Даница Грујичић. Сваки допринос, било кроз донације, волонтирање или ширење свести, може направити разлику у животу детета које се бори са овом болешћу. Заједничким напорима можемо обезбедити бољу будућност за најмлађе пацијенте и њихове породице.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

БИЛИ КАО БРАЋА ТРИДЕСЕТ ГОДИНА: Дејо поцепао слику с њим - некадашњи репрезентативац открио разлоге свађе
ЛЕГЕНДАРНИ фудбалер Дејан Савићевић пре неколико година поцепао је фотографију са некадашњим саиграчем и великим пријатељем Бранком Брновићем.
11. 05. 2025. у 10:29
Коментари (0)