МЕЂУНАРОДНИ ДАН ДУНАВА: Очувајмо реку плавом
ДАН Дунава се обележава 29. јуна у земљама широм Европе. Међународна комисија за заштиту реке Дунав (International Commision for the Protection of the Danube River, ICPDR) први пут га је обележила 2004. године.
Овај дан се обележава у целом сливу Дунава, а сама манифестација одаје почаст важној улози и доприносу Дунава и његових притока привреди, животној средини и култури региона. Дан Дунава је интегрални део сарадње подунавских земаља и прославља се како би се подигла свест за очување реке код што већег броја појединаца и како би се апеловало на рационалну употребу водних ресурса.
Према наводима комисије, Дан Дунава истиче важност брижљивог односа према и рекама у сливу Дунава, показује шта се може постићи, гледа у будућност и суочава се са предстојећим изазовима и мобилише људе да предузимају акције везане за Дунав.
Овогодишња тема је „Очувајте Дунав плавим“, инспирисана 4. Заједничким истраживањем Дунава (ЈДС4), једним од најсвеобухватнијих активности праћења површинских вода у свету.
Налази ЈДС4, који су први пут објављени 2021. године, дистрибуирани су широм слива реке Дунав како би се јавност информисала о виталним подацима о квалитету воде реке Дунав и њених главних притока.
У прослави Дана Дунава се подстиче учествовање организација и институција на свим нивоима друштва; од вртића преко средњих школа и универзитета, невладиних организација, цркава, туристичких организација, научних институција и националних или локалних влада. Промовише се и учешће јавних личности и уметника, који би лично могли да надахну јавност да делују за Дунав у свом свакодневном животу.
Донет План управљања водама на територији Србије до 2027. године
Влада Републике Србије, на седници одржаној 6. априла 2023. године, донела је Уредбу о утврђивању Плана управљања водама на територији Републике Србије до 2027.године.
План је кључни документ у процесу управљања водама, који за циљ има достизање доброг статуса свих вода у складу са принципима Оквирне директиве о водама. Израђен је уз сарадњу надлежних институција система (доносилаца одлука), стручњака, као и уз учешће јавности. Документ обухвата све елементе од карактеризације вода и анализе тренутног стања, до дефинисања програма мера за шестогодишњи плански период које ће, у перспективи, омогућити достизање постављених циљева животне средине који су дефинисани за сва водна тела површинских и подземних вода.
Пример из праксе
Искуства говоре да свој допринос заштити река морају дати и компаније. Наиме, индустрија за своје процесе користи значајне количине воде те је важно колико се воде захвата, из којих водотокова и да ли се она пречишћена враћа у природу. Део одговора на питања о коришћењу вода у индустрији потражили смо у једној од највећих домаћих компанија, НИС-у.
У овој нафтној компанији истичу да воду захватају из најмање осетљивих водних ресурса чиме се штите јавни водотокови. Такође, са овим ресурсом се поступа веома пажљиво и штедљиво. На пример, удео повратног кондензата у Рафинерији нафте Панчево износи око 35 одсто од укупно захваћене воде, што директно доприноси мањем захватању воде из Дунава.
У НИС-у се, такође, велика пажња поклања пречишћавању отпадних вода. Такође, пречишћавањем отпадних вода до захтеваног квалитета, у складу са законском регулативом, штити се и системи јавне канализације и крајњи реципијенти. Отпадне воде у компанији деле се на: технолошке отпадне воде, атмосферске отпадне воде и санитарне.
Компанија поседује укупно 408 постројења за пречишћавање отпадних вода и сваке године врши уградњу нових и замену или реконструкцију постојећих сепаратора, за које се процени да је потребно.
Ово су само неки од примера на који начин одговорна производња штити природне ресурсе и доприноси унапређењу заштите животне средине. Дан Дунава је уједно и прилика да се сви подсетимо да је вода један од најважнијих природних ресурса и да је можемо очувати само заједничком акцијом целог друштва.
Занимљивости о реци Дунав
Дунав је јединствен по томе што током свог путовања од немачког Шварцвалда до румунске обале Црног мора, протиче кроз 10 земаља и 4 европске престонице.
Слив реке Дунав је други по величини у Европи и обухвата 14 држава: Немачку, Аустрију, Чешку, Словачку, Мађарску, Словенију, Хрватску, Србију , Босну и Херцеговину, Црну Гору, Румунију, Бугарску, Молдавију и Украјину.
Слив реке обухвата 817.000 квадратних километара, а у њеном сливу живи 83 милиона људи.
Уз разнолик екосистем, Дунав је извор пијаће воде и живота за 20 милиона људи (најважнији избор свеже воде за пиће у централног Европи).
Станиште је разноврсне флоре и фауне (преко 5.000 врста), укључујући 331 различиту врсту птица, као што су орао белорепан и мали корморан.
Представља трећи највећи биодиверзитет на свету. Биодиверзитет делте Дунава је близу чувеног Великог гребена Аустралије.
Делта Дунава је 1991. године уврштена у светску баштину УНЕСЦО, са неколико подручја забрањених за туристе (више од 50% резервата биосфере је нетакнуто).
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (1)