"ФОРУМ 02. ЗЕЛЕНА ЕНЕРГЕТИКА - ЗА ОДРЖИВИЈУ БУДУЋНОСТ": Конференција о коришћењу обновљивих извора енергије у организацији "Новости" (ВИДЕО)

Биљана Ристивојевић

25. 07. 2024. у 11:09 >> 11:25

У ОРГАНИЗАЦИЈИ Компаније "Новости" у Ботаничкој башти у Београду одржан је "Форум 02. Зелена енергетика - за одрживију будућност", посвећен коришћењу енергије Сунца, ветра и воде, који имају све значајнију улогу у производњи струје.

ФОРУМ 02. ЗЕЛЕНА ЕНЕРГЕТИКА - ЗА ОДРЖИВИЈУ БУДУЋНОСТ: Конференција о коришћењу обновљивих извора енергије у организацији Новости (ВИДЕО)

Фото: Д. Миловановић

На панелу представници струке, привреде и државних институција разменили су искуства, представили су достигнућа и пружили одговоре на бројна питања у области употребе обновљивих извора енергије (ОИЕ).

Учесници панел - дискусије "Форум 02." били су Сара Павков, државна секретарка Министарства заштите животне средине, Милан Мацура, посебни саветник министарке рударства и енергетике, Иван Дмитриев, директор Функције за ХСЕ компаније НИС и професор Машинског факултета Милош Бањац.

Фото: Д. Миловановић

Како очувати животну средину?

На питање "Како очувати животну средину?", Сара Павков каже:

- Кренимо од нашег дворишта, то је оно што сви можемо да урадимо, то су основни, мали кораци, али врло значајни. Чини ми се да је потребно да подсећамо сами себе на основне ствари наше дневне рутине, која може да чини да се боље осећамо.

Милан Мацура истиче:

- Корак по корак. Само да наставимо да верујемо у оно што радимо.

Иван Дмитирев наводи:

- Да ми у овом нестабилном времену се не плашимо нових технологија, користимо све најбоље што постоји, и гледамо на све те измене као на нове опције, нове могућности.

Обраћање Ивана Дмитриева

Иван Дмитриев, из компаније НИС, казао је да се улаже доста у соларне панеле, и времена и инвестиција и ресурса.

- Добро се сећам, када је пре неке четири, пет година код нас се појавила идеја постављања соларних панела, више је изгледало као нека тренди ствар, која би ишла као пилот. Сада смо сигурни да је ово важан аспекат бизниса. Пут који смо почели треба да наставимо максималном брзином. Сада имамо постављене панеле на 45 објеката малопродаје. Рок трајања панела је више од 25 година. Кренули смо и на постављање панела на фабрику воде Јазак. Имамо озбиљне планове да их поставимо на наше администартивне зграде, складишта нафте и гаса, бензинске станице. Сигуран смо да смо започели успешно путовање по зеленој агенди и енергетској транзицији - навео је Дмитриев.

- НИС није само нафтна, него и енергетска компанија. Да 2030. године хоћемо да више од 50 посто потрошње буде из обновљивих извора енергије. НИС је спреман да искористи 144,5 милиона динара на постављање панела на административним зградама - истиче он.

- Тема екологије је саставни део стратегије НИС-а. Ове године смо направили, први пут, стратегију екологије. НИС сада изгледа апсолутно другачије. Ово је само почетак дугачког путовања, екологија је "маст" за нас -закључује Дмитриев.

Обраћање Милана Мацуре

Милан Мацура говорио је о пројектима на којима ради Министарство рударства и енергетике.

- На јутрошњој седници Влада је усвојила интегрисани национални енергетски и климатски план, који ставља фокус на увођење што више обновљивих извора енергије и енергетску ефикасност. Идеја нам је да до 2030. сваки други мегават час буде произведен из обновљивих извора енергије. Исто тако да не бисмо занемарили грејање, јер је у фокусу увек. Да би имали одрживу енергетику, морамо и гледати како ми производимо топлотну енергију, која нам је добар део године неопходна. Министарство је, заједно са Европском банком за обнову и развој, покренуло пројекат увођења обновљивих извора енергије у 10 топлана у Србији. Пројекат је вредан 40,5 милиона евра.  Министарство је претходних година развило програм увођења биомасе у топлотне и даљинске системе грејања - каже Мацура.

Он наводи да у овом тренутку око 95 гигават часова топлотне енергије се производи из обновљивих извора, а да је идеја да у наредне 2,3 године ту буде дупло веће - око 210 гигават часова.

- Оно што је битно да је у претходних две године законска регулатива доста побољшана и константо ће се мењати. Ми смо тренутно у процесу измене Закона о енергетици, где планирамо да уведемо једну ствар, а то је "активан купац", да помогнемо привреди да када инсталира своју соларне електрану, не буде само купац - произвођач и вишак чува, већ да тај вишак прода на тржишту и оствари додатне бенефите. Већ можда од јесени можемо очекивати прве "активне купце". Држава покушава кроз субвенције да подстиче домаћинства да развијају обновљиве изворе енергије. За сада имамо преко 30.000 домаћинстава који су добили неке субвенције. Мислим да смо велики искорак направили. Обичан човек то схвати, али тек када то види на својим рачунима и када осети уштеду. Мислим да мало по мало мењамо се, схватамо на својим примерима - рекао је Мацура.

- Ради се много, радиће се још више. Прошле године смо имали аукције. Пуштено је доста нових соларних електрана, ветро парк Кривача...Имамо програме за домаћинства, већ 14 година спроводе се јавни позиви, ове године смо издвојили 800 милиона динара. Мислим да сви заједно кроз разне инвестиције, полако, до 2030. остварићемо велике циљеве.

Фото: Новости

Обраћање Саре Павков

Државна секретарка Сара Павков говрила је о ефектима на пољу заштите животне средине.

- Свака активност нас, индустрије, има некакв утицај на животну средину. Ефекте које очекујемо јесте један резултат узрочнопоследичних веза сарадње свих нас. Наиме, ми смо 2021. усвојили Закон о климатским променама, то је тада био велики изазов. Уз велике изазове смо ми, у овиру стратегије нискоугљеничног развоја, која је један од два стратешка документа произашла из тог закона, дефинисали конкретне мере за смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште, који ће паралелно да утичу и на смањење емисије загађујућих материја. Паралелно са тим смо усвојили још један стратешки документ, који је важан да би у овом процесу где ће се привреда припремати, где ће сваки део индустрије и привреде морати да извештава о својим емисијама. Ефекат је дефинитивно неминован. Ја мислим да ће велики фокус са аспекта заштите животне средине, ми смо пионири у разним сегментима, пре свега у области хидроенергије, у оквиру НП Ђердап, да ћемо ту имати доста изазова како бисмо те ресурсе сачували у изворном облику - каже Павков.

Она је истакла да министарство подстиче приватни сектор кроз више сегмената.

- Ми смо зацртали наш циљ да до 2030. смањимо емисије загађујућих материја за 33,3 посто. Мислим да нам је на том путу важно да имамо савезништво свих заинтересованих страна. Имамо позитивне примере - тако имамо у Засавици већ постављен соларни панел. Имамо јако леп пример соларне електране у Кладову, имамо најновији пројекат у Мокрој Гори, где ћемо да спојимо читав систем снабдевања енергијом постројења за пречишћавање отпадних вода у заштићеном подручју - рекла је Павков.

- За сваки пројекат обновљивих извора енергије потребно је испоштовати регулативу. Неопходно је за веће пројекте урадити процену утицаја - истиче Сара Павков.

Фото: Новости

Обраћање професора Бањца

Професор Машинског факултета Милош Бањац истакао је важност обновљивих извора енергије за животну средину.

- Да је ово питање веома важно говори и тренутна ситуација у свету, ситуација у Украјини и на Блиском истоку, где било какви поремећаји у енергетском систему директно утичу на економију неке земље. Енергетика јесте кичма развоја сваке привреде и сваког друштва. Да кажем, проблем смо сами изазвали. Још 1850. када је почела прва индустријска револуција, изумом парне машине почела је и повећана потрошња електричне енергије. Од тада је потрошњу енергије повећали смо 24 пута, а број становника увећан је 10 пута. То са собом носи и друштвени развој, повећана је пољопривредна производња, медицинска заштита, што је довело да дођемо до оволиког броја становника и све те становнике прехранимо. Међутим, са тим ми смо почели да користимо нешто што се година таложило у земљи, у виду угља, нафте, природног гаса. Полако се те резерве примичу крају. Свакако је врло важно да се укључимо у оно што је светски тренд и да се окрећемо коришћењу обновљивих извора енергије - истиче професор Бањац.

Професор се, потом, дотакао ситуације у свету.

- И даље 73 посто енергије пореклом је из гаса, нафте и угља. Трендови су такви да је та потрошња и производња и даље у порасту, и то убрзаном. Где су сада ту обновљиви извори енергије? Они у том укупном билансу учествују са 5,9 одсто. Што се тиче сунца, потенцијал је огроман. Оно што је добро, и ветар и солар су прошле године укупно имали повећање веће од једног процентног поена. Европа је донела први план да до 2020. године, што се тиче учешће обновљивих извора, тај проценат у потрошњи буде 20 одсто. Тај план Европа је премашила, 21, 3 посто је остварила - наводи професор.

Говорећи о Србији, Бањац каже:

- Наш план је био мало мање амбициозан, био је да повећамо са 21,3 на 27 посто. До 2020. остварили смо неких 26,3 посто, отприлике смо испунили наш обећани задатак. Следећи планови су још амбициознији. План је да повећамо на неких 33,6 одсто, до 2030. године.

Професор је казао да светска цена соларних панела пада.

- Први соларни панели у техничком смислу урађени су у НАСИ, за свемирска истраживања 1952. године. Од 1975. године цена је пала 470 пута, а од 2010. године до 2023. девет пута. У само 10 година ово постаје потпуно приступачно и економски конкуренто. Поред пада цене, добре законске регулативе, у прилог томе иде и ефикасност соларних панела, са 17 на 25 посто - рекао је Бањац и додао да свет и по овом питању гледа у Америку.

- Видећемо након избора шта ће се дешавати са соларним панелима. Оно што је засигурно, соларна енергија биће приступачнија, ефикаснија, биће саставни део наших живота, хтели ми то или не - закључио је професор.

Фото: Новости

Компанија „Новости“ организовала је ову дискусију у циљу јачања свести јавности о значају одрживог развоја, одговорном односу према природним ресурсима и рационализацији потрошње енергије, повећању удела производње електричне енергије из ОИЕ, као и значају реализације пројеката ОИЕ ради постизања карбонске неутралности. Намера наше компаније је да допринесе изналажењу најбољих решења, и за грађане и за индустрију, у спровођењу енергетске транзиције и унапређењу заштите животне средине.

Фото: Новости

Прошле године је у свету први пут из обновљивих извора енергије произведено више од 30 одсто струје. Србија је на почетку зелене транзиције, али има амбициозне циљеве. Наша земља планира да до 2030. године производи до 45 одсто електричне енергије из ОИЕ.

Форум можете пратити и на нашој Фејзбук страници

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.

05. 01. 2025. у 16:19

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

Коментари (0)

РУСКА ПОСЛА: После онога што су Рус урадио усред Америке - реаговао и Владимир Путин