СИНЕРГИЈА НАУКЕ И ПРИВРЕДЕ У СРБИЈИ: Значајни и важни кораци за будућност Србије
УЈЕДИЊЕНЕ нације су објављивањем Циљева одрживог развоја упутиле глобални позив на акцију свим друштвеним актерима, како би спречили сиромаштво, заштитили климу и животну средину, и осигурали просперитет и мир за све људе.
Међу циљевима одрживог развоја се истичу и "Квалитетно образовање", "Одговорна потрошња и производња" и "Индустрија, иновације и инфраструктура" који осигуравају сарадњу науке и пословног сектора.
Наука и бизнис морају блиско сарађивати зарад напретка сваког друштва, и човечанства у целости. Научно знање омогућава стварање нових технологија, док нове технологије омогућавају научницима да истраже природу на различите начине, и остваре нова открића.
Укратко, наука даје оквир који технологија потом примењује, заједнички функционишући као мотор развоја.
Али како то изгледа у пракси? Један од одличних примера сарадње пословног сектора и науке у нашој земљи је пример НИС-овог Научно-технолошког центра у Новом Саду.
Овај центар баштини традицију дужу од 50 година и деценијско искуство стечено у области испитивања и истраживања налазишта нафте и гаса, пројектовања и инжењеринга. НТЦ поседује и савремене лабораторије у којима се врше бројна испитивања везана за нафтни бизнис.
Пред Научно-технолошки центар је постављен задатак имплементације и разраде нових технологија, научно-истраживачких радова и повећање ефикасности бизнис процеса. НТЦ ангажује велики број стручних и искусних специјалиста, обучених за коришћење савремене опреме и технологија, спремних за усвајање нових идеја и знања. У НИС-у наводе да су управо млади, образовани људи најзначајнији ресурс Научно-технолошког центра, као и да је у последњих пет година запослено више од 100 перспективних стручњака. Значајно је поменути да је НТЦ такође веома добро опремљен, те да је само у ИТ опрему Центра последњих година инвестирано више од 10 милиона евра.
Сарадња науке и бизниса остварује се на директан начин кроз додатне подстицаје државе ка приватним и јавним улагањима и развоју иновационог потенцијала у Србији, тако што се привредним друштвима и истраживачима из академских кругова омогућава да своје идеје изнесу на тржиште, тиме отварајући радна места и ширећи привредну активност.
У Србији су унапређени услови за пословање иновативних привредних друштава, развијена је инфраструктура за подршку стартап компанијама кроз успостављање инкубатора, стартап центара и научно-технолошких паркова. То се остварује и успостављањем програма финансијске подршке путем грантова.
Значајним повећањем буџета Фонда за иновациону делатност, учињено је неколико позитивних корака у овом домену, а сарадња науке и технике развија се и кроз успешно осмишљавање и спровођење нових програма подршке, којим се подржавају иновативне компаније, повезују научноистраживачке организације и привредна друштва ради развоја и комерцијализације иновација како би нови производи, технологије и услуге изашли на тржиште.
Још један од начина на који се зближавају наука и техника у Србији је и Јавни позив Фонда за науку Републике Србије за пријаву научноистраживачких пројеката у оквиру Зеленог програма сарадње науке и привреде.
Неки од циљева програма су управо поменута сарадња науке и привредног сектора, заснована на коришћењу расположивих научних потенцијала, као и јачање професионалних капацитета научноистраживачких установа и стварање нових пројектних тимова.
Један од специфичних циљева Програма јесу подршка одрживом развоју и подизање нивоа квалитета животне средине решавањем проблема који: доводе до нежељених климатских промена, загађења животне средине, губитка биодиверзитета и неодрживог коришћења природних ресурса; омогућавају боље праћење, извештавање и спречавање загађења ваздуха, воде, земљишта и производа широке потрошње, а имајући у виду као стратешке националне циљеве нулто загађење, чистију циркуларну економију и обнову биодиверзитета. У току је реализација 20 пројеката који се финансирају у оквиру програма.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
РАЗВОДИ СЕ ЧЕДА ЈОВАНОВИЋ После 25 година брака: "И даље је волим, свакоме је тешко на свој начин"
ПОЛИТИЧАР Чедомир Јовановић потврдио је да је у фебруару поднео захтев за развод брака од супруге Јелене Јовановић.
21. 12. 2024. у 16:32
Коментари (0)