ИСТОРИЈСКО ОТКРИЋЕ У ИЗРАЕЛУ: Пронађена велелепна римска базилика стара 20 векова (ФОТО/ВИДЕО)
ОСТАЦИ велике римске базилике, највеће у Израелу, откривени су у националном парку Тел Ашкелон, југозападно од града Ашкелона. Базилика је стара 2.000 година и налази се у близини морске обале.
Фото: Твитер
Комплекс базилике дуг је око 110 метара, а широк 40 метара (нешто већи од фудбалског терена) и подељен је на три дела - централну дворану и две бочне сале окружене редовима мермерних стубова високих 12 до 13 метара, наводи Израелска управа за антиквитете.
Како наводе израелски медији, монументални стубови на врху су били богато украшени орнаментима у облику биљака о орла, који је био симбол Старог Рима.
Подигнута је у време краља Ирода Великог, вазалног монарха Рима, и завршена у другом веку нове ере.
Велелепна зграда није била светилиште, већ је имала световну функцију, служила је за судске поступке, трговину и друге грађанске потребе.
Базилика је сравњена са земљом након земљотреса у Галилеји 363. године нове ере, а њени остаци поново су коришћени за изградњу индустријских постројења на том подручју током периода Абасида и Фатимида од осмог до 12. века.
Највећу римску базилику у Израелу први пут је открио двадесетих година прошлог века британски археолог Џон Гарстанг, који ју је потом прeкрио у конзерваторске сврхе.
Ново ископавање настављено је 2016. године, а базилика је откривена у оквиру недавних опсежних радова у националном парку.
Сада археолози реконструишу делове комплекса са остацима мермера који се још увек налазе око археолошког налазишта.
Израелски Завод за заштиту природе и паркова наводи да ће откривена базилика бити отворена за посетиоце за неколико месеци.
(Спутњик)
Препоручујемо
ОВО ЈЕ НАЈМАЊА ДИВЉА МАЧКА НА СВЕТУ! Скоро 200 пута је мања од лава (ВИДЕО)
30. 05. 2021. у 01:15
СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ НАСА: Смртоносна претња човековом повратку на Месец
21. 05. 2021. у 09:56
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)
У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!
29. 11. 2025. у 08:00
ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак
ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.
28. 11. 2025. у 14:45
ЈОВАНИН НОВИ ДЕЧКО: Спортиста, бизнисмен, син југословенског рекордера (ФОТО)
ВОДИТЕЉКА Јована Јеремић већ неко време ужива у љубави са боксером Милошем Стојановићем Тигром, сином југословенског кикбоксера Гидре који је поставио светски рекордер.
04. 12. 2025. у 12:31
Коментари (0)