КАКО ЈЕ ГУГЛ ДОБИО ИМЕ: Требало је да се зове Бекраб, а ево како је ипак дошло до промене
ДА ли сте се некада запитали зашто се најпопуларнији претраживач и веб страница коју посећујете више пута дневно, зове баш Гугл (Гоогле)?

Фото: Танјуг/АП
За име највише коришћеног претраживача на свету његови творци, студенти Лари Пејџ и Сергеј Брин, инспирацију су пронашли у математици и до његовог имена заправо дошли - погрешним спеловањем.
Док је Лари Пејџ те 1995. године размишљао да настави своје школовање на Универзитету Стенфорд, Брин је већ студирао тамо и од управе колеџа добио задатак да Ларија уведе у чари студентског живота. Наставили су да се друже и размењују идеје, па одлучивши да раде на оној са највише потенцијала, бацили су се на прављење веб странице, која ће рангирати остале на основу броја линкова које воде до њих. Радећи из својих соба у домовима, створили су претраживач и назвали га "Бекраб", пише "Мирор".
Убрзо након тога, Бекраб је преименован у Гугл (Гоогле) - математички израз за број са јединицом и сто нула, који се заправо зове гоогол.
Ово име осмишљено је тако да одражава велику количину података које су студенти претраживали током стварања.
Враћајући се 70 година уназад, у време када је нешто попут Гугла било незамисливо и математичар Едвард Каснер био је у потрази за инспирацијом за име свог открића. Док је 1920. шетао Њу Џерзијем са својим нећацима Милтоном и Едвином Сиротом, Каснер им је дао задатак да смисле реч којим би означили поменути велик број. Милтон је одговорио термином "гоогол", који се Каснеру допао и због тога га је усвојио као званичан назив.
Ни Каснер ни Милтон нису могли да замисле шта ће обична игра представљати за наредних 100 година. Заједно са Џејмсом Р. Њуменом 1940. Каснер је написао књигу која је истраживала област математике названу "Математика и машта" и на њеним страницама појма "гоогол" је популаризован први пут.
У исто време када је у шетњи 1920. Милтон предложио поменути појам, дао је идеју и за име већег броја. "Гооголплекс" означио је јединицу иза које следи исписивање нула "док се не уморите". Пошто је Каснер закључио да се "различити људи умарају у различито време", број на гоогол назван је "гооголплекс".
Касније су Лари Пејџ и Сергеј Брин погрешним спеловањем речи "гоогол" дошли до назива за свој претраживач. Ни појам "гооголплекс" није остао запостављен, па је то назив Гугловог седишта у Калифорнији.
Препоручујемо


ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ ПРЕТЕ ХОНК КОНГУ: Фејсбук, Гугл, Твитер запретили укидањем услуга
05. 07. 2021. у 17:25

ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ НА ФЕЈСБУКУ: Ево које опције ће почети да се наплаћују и кад
15. 07. 2021. у 11:08

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УСТАШЛУК НА ДЕЛУ И Хрватски кардинал велича Томпсона - тотално лудило у Хрватској
КОЛИКО је Хрватска огризла у мржњи према Србима говори чињеница да је чак и тамошњи кардинал говорио о концерту Топсона познатог по песмама које величају клање Срба.
24. 04. 2025. у 17:01
Коментари (0)