СЛЕДЕЋИ НА ЛИСТИ - ЦВРЧАК: Европска унија прогласила скакавце храном за људе!
СКАКАВЦИ су уврштени на европски списак хране у склопу настојања Европске уније за одрживом производњом и исхраном.

Фото: Пиксабеј
То је други пут да је Брисел одлучио да су инсекти безбедни за конзумацију, након што је у јуну одобрио ларве брашнара.
Ускоро би могао уследи и трећи — цврчак.
Европска комисија је објавила да ће скакавци бити означени као грицкалица или састојак хране у дехидрираном или замрзнутом облику након што им се уклоне крила и ноге, или пак као прах.
Европска агенција за безбедност хране наводи да је скакавац Лоцуста миграториа богат протеинима и не шкоди, али напомиње да ипак може да изазове реакције код људи алергичних на љускаре и мекушце или особа које су осетљиве на глутен, наводи „Индепендент“.
Захтеви поднети за још девет врста инсеката
Организација за производњу хране истиче да су инсекти врло храњив и здрав извор хране богат протеинима, витаминима, влакнима и минералима.
Инсекти, које свакодневно једу милиони људи широм света, у новој стратегији ЕУ су наведени као алтернативни извор протеина који би могао да убрза заокрет према одрживијој производњи хране.
Европском директивом из 1977. године већ су одобрене алге, нови биљни протеини и одређене врсте хране из других земаља. Захтеви су поднесени за још девет врста инсеката, пренео је портал „Индекс“.
БОНУС ВИДЕО:
УКУСНИ КАВИЈАР: У свету је јело богатих, а у Србији су га некада јели масовно и звали "рибљи ајвар"
Препоручујемо

НОВИНАР БИ ЗА ОВУ РЕЧЕНИЦУ У СВАКОЈ ДРЖАВИ ЗАВРШИО У ЗАТВОРУ: Полицију и тужилаштво који раде свој посао назива “одметнути део”
ОВО што се назива новинаром Нове С у јутарњем програму изговорио је реченицу због које би у свакој држави завршио у затвору.
30. 06. 2025. у 07:38

ХАМНЕИ ПРЕВАРИО ТРАМПА: Америка гађала празно нуклеарно постројење?
ВИСОКИ ирански извори рекли су Реутерсу да је већина високо обогаћеног уранијума на локацији Фордо уклоњена пре америчког напада.
22. 06. 2025. у 10:37

"СЛАГАЛИЦА" ОВО НЕ ПАМТИ: Такмичар од беса полупао тастер
КВИЗ "Слагалица" ретко има несвакидашње ситуације током емитовања, али се необични тренуци дешавају, као и у сваком програму уживо.
29. 06. 2025. у 14:51
Коментари (0)