ВАНЗЕМАЉAЦA НЕMA НА ПЛАНЕТАМА КОЈЕ НЕМАЈУ МЕСЕЦ: Занимљива тврдња научника - ево и објашњења

Novosti online

06. 02. 2022. у 00:48

ВЕЋЕ планете углавном немају пратиоца попун Земљиног Месеца, што је од виталног значаја за одржање живота, тврде научници.

ВАНЗЕМАЉAЦA НЕMA НА ПЛАНЕТАМА КОЈЕ НЕМАЈУ МЕСЕЦ: Занимљива тврдња научника - ево и објашњења

Фото: Free Images Pixabay

Зато сматрају да је већа вероватноћа да ћемо на мањим планетама које имају пратиоца открити облике ванземаљског живота.

Наш Месец игра кључну улогу у одржавању живота на Земљи, јер контролишући плиму и осеку океана омогућава да се настави животни циклус организама на нашој планети. Такође, Месец стабилизује Земљину ротацију и доприноси да клима буде уравнотежена. Оба ова фактора су кључна за опстанак живота на нашој планети.

У чланку објављеном у часопису Природа (Натуре), тим истраживача предвођен доценткињом Мики Накаџимом са Универзитета у Рочестеру, наводи да су величина и састав планете кључни за разумевање како настају њихови сателити.

- Разумевајући формирање сателита, сужавамо круг планета на којима ћемо трагати за животом сличном Земљи - наглашава Накаџима.

Фото: Депоситпхотос

Како планете добијају своје пратиоце

По важећој научној теорији Земљин пратилац је настао пре отприлике четири и по милијарде година када је дошло до судара прото-Земље – Земље у њеној раној фази развоја – и небеског тела величине Марса. Последица овог судара је био диск крхотина који је кружио око Земље, од кога се на крају формирао Месец.

Да би открили да ли друге планете могу да формирају сателите сличне величине, Накаџима и њене колеге су направиле компјутерску симулацију судара са низом хипотетичких стеновитих планета сличних Земљи и ледених планета различитих маса.

Захваљујући овим сумулацијама Никиџима и њен тим су закључили да када се стеновите планете масе шест пута веће од масе Земље и ледене планете исте величине као наша сударе, настала енергија утиче да се створи материјал који ће гравитација веће планете убрзо привући назад на њену површину.

Фото: АУ Еурека

Зашто је то важно

Ова ограничења која су навели Накаџима и њене колеге су важна за астрономе који истражују наш Универзум – истраживачи су открили хиљаде егзопланета и могућих егзомесеца, али тек треба да дефинитивно уоче месец који кружи око планете ван нашег Сунчевог система.

Ово истраживање им може помоћи где би требало да их траже.

- Потрага за егзопланетама на којима постоји живот је обично била фокусирана на планете веће од шест земаљских маса. Предлажемо да уместо тога погледамо мање планете јер су оне вероватно бољи кандидати да имају свог пратиоца - каже Мики Накаџима.

БОНУС ВИДЕО - ТАКСИ ЗА СВЕМИР: СпацеX вози астронауте за агенцију НАСА

(РТС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE