НАЈДУЖА ВИЂЕНА ИМАЛА ЈЕ СКОРО 19 МЕТАРА: Највећа ајкула на свету је сваштојед - у стомаку и планктони и биљке (ФОТО/ВИДЕО)

Novosti online

29. 07. 2022. у 22:23

НАЈВЕЋА ајкула у нашим океанима већ има репутацију нежног дива и чини се да јој тај епитет одговара више него што се до сада претпостављало.

НАЈДУЖА ВИЂЕНА ИМАЛА ЈЕ СКОРО 19 МЕТАРА:  Највећа ајкула на свету је сваштојед - у стомаку и планктони и биљке (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Принтскрин

Кит ајкуле (Rhincodon typus) се хране тако што филтрирају воду, а научници су сматрали да на тај начин одвајају сићушне животиње. Међутим, додатна истраживања су показала да су сваштоједи и да једу и биљке. Међу мноштвом сићушних морских створења које скупљају кит ајкуле налази се и зеленило које се састоји од алги и других организама који врше фотосинтезу. Наравно, ову врсту хране је немогуће избећи, али истраживаче је занимало да ли је ова морска вегетација само „гарнирунг“ уз месо, или је салата неопходна за здраво функционисање.

Истраживачи који су испитивали узорке измета и коже открили су шта ови океански џинови, дуги најмање 10 метара, заправо користе из огромних количина воде која прође кроз њихов пробавни тракт.

- Измет је показао да једу планктонске ракове - наводи биолог океанограф Пети Виртју са Универзитета у Тасманији. - Али не метаболишу много од тога.

Уместо тога, чини се да кит ајкуле, које су праве ајкуле са хрскавицом уместо костију, хранљиве материје извлаче из огромног броја алги.

НАЈВЕЋА ПОСТОЈЕЋА ВРСТА РИБА

Највећа виђена кит ајкула (лат. Rhincodon typus) била је дуга 18,8 метара. Постоје тврдње да су виђене и јединке које су дуге преко 14 метара, а тешке преко 30 тона.

Кит ајкула је такође највећи кичмењак који не спада у сисаре. Спада у род Rhincodon, и једина је врста тог рода која није изумрла. Уста кита ајкуле могу да садрже преко 300 редова ситних зуба и 20 јастучића које користи за филтрирање хране. За разлику од многих других ајкула, уста китова се налазе на предњој страни главе, а не на доњој. Према једном извештају, кит ајкула од 12,1 метара има уста пречника један и по метар.

- Ово нас наводи да поново размислимо о свему што смо мислили да знамо о томе шта једу ова морска створења - каже биолог Марк Микаан из Аустралијског института за морске науке. - И, у ствари, шта раде на отвореном океану.

Анализа ткива коју су обавили Микана и његове колеге, такође је показала да су пронађене масне киселине исте као код сваштоједа, а не месождера. Кожа им је била богата арахидонском киселином у довољно великим количинама да би се могло закључити да се кит ајкуле хране и микроалгама.

Студија која је спроведена 2019. године у којој су такође анализирани узорци ткива кит ајкуле такође се показало да се кит ајкуле хране бар неком храном која је ниско у ланцу исхране, као што су биљке и алге.

Штавише, оне нису једине ајкуле које су сваштоједи. Ајкуле чекићаре такође једу значајне количине морске траве. Чекићаре морају да гутају биљке док лове мањи плен, попут ракова, мекушаца и риба које се скривају у густој трави. Тако им се вероватно еволутивно развила могућност да варе и ту врсту хране.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОТКРИВЕНО КАКО СУ РУСИ УШЛИ У КУПЈАНСК: Украјинци бесни - То је кршење закона и правила ратовања, ратни злочин!

ОТКРИВЕНО КАКО СУ РУСИ УШЛИ У КУПЈАНСК: Украјинци бесни - То је кршење закона и правила ратовања, ратни злочин!

КИЈЕВ је саопштио да су се руски војници, прерушени у украјинске униформе, борили да уђу у град Купјанск на првим линијама фронта на северу Украјине.

15. 11. 2024. у 18:40

Коментари (0)

ECOMONDO: Централно место за дијалоге о одрживим праксама, технолошким решењима и иновацијама