У ВАЗДУХУ ЈЕ БИО ОСАМ МИНУТА: Алис, путнички авион на електрични погон, обавио пробни лет (ВИДЕО)
ПРОТОТИП путничког авиона на електрични погон, названог „Алис“, обавио је први пробни лет и тиме остварио значајан успех у настојањима да се ваздушни саобраћај ослободи емисије угљен-диоксида.

Фото: Принтскрин Јутјуб
Од авиона „Алис“ који је обавио пробни лет користећи искључиво електични погон у држави Вашингтон, до електричних хидроавиона који клизе изнад вода Бостона, или авиона на бетерије који круже по небу Италије – у току је глобална трка у развоју авиона на електрични погон. Америчка авио компанија "Eviation Aircraft" дебитовала је са својим потпуно електричним авионом. Реч је о малом путничком авиону за девет путника који је полетео са аеродрома у Вашингтону.
„Алис“ је напреднија од већине електричних авиона који су у развоју и можда ће бити „први потпуно нов и потпуно електрични комерцијални авиона“. Пробни лет је трајао само осам минута, а авион је достигао висину од хиљаду метара и брзину од преко 200 километара на сат. Лет је обављен како би се прикупили додатни подаци шта би требало побољшати у погледу дизајна авиона, јер ће инжењери морати још много да раде на његовом усавршавању пре него што прими прве путнике.
Планира се производња три модела – путничког за девет путника, луксузног за шест особа и теретна верзија.
Ваздушни саобраћај учествује са 2,8 одсто у глобалној емисији угљен-диоксида. Још више забрињава податак што емисија у авиосаобраћају расте два одсто годишње од почетка века и могла би до 2050. да достигне петину укупне емисије. Како се глобална економија полако, али сигурно, пребацује на модел са нижим емисијама угљеника, сектор ваздухопловства заостаје. Око 200 компанија се бави радом на летелицама које ће се покретати на електрични погон, укључујући „Сименс“, „Ербас“ и „Ролс-Ројс“. „Јунајтед ерлајнс“ планира да до 2026. године електрични авиони буду у употреби.
Један од највећих изазова свакако је технологија батерија. Батерије могу напајати авион обновљивом енергијом уместо конвенционалном, али батерије су веома тешке тако да се и ефикасност смањује. Осим тога, батерије немају довољно енергије за дуже летове, а постоји и забринутост за безбедност, јер се литијум-јонске батерије могу неконтролисано да се загреју и запале.
(РТС)
Препоручујемо

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ТО ЈЕ ГЛАВНИ ИЗВОР ПРИХОДА: Ево чега Тони није хтео да се одрекне након развода од Драгане
ДРАГАНА је остала власница телевизије и дворца у Бечу.
03. 07. 2025. у 08:04
Коментари (0)