ВИСОКО ЈЕ 88 МЕТАРА, КАО ЗГРАДА СА 25 СПРАТОВА: Сателит открио џиновско дрво у прашуми Амазона (ВИДЕО)

Novosti online

09. 10. 2022. у 13:22

ПОСЛЕ три године планирања, пет експедиција и двонедељног путовања кроз густу џунглу, научници су дошли до највишег дрвета које је икада пронађеногу прашуми Амазона, високог као зграда од 25 спратова.

ВИСОКО ЈЕ 88 МЕТАРА, КАО ЗГРАДА СА 25 СПРАТОВА: Сателит открио џиновско дрво у прашуми Амазона (ВИДЕО)

Фото: Принтскрин Јутјуб/Wonder World

Џиновско дрво, чији врх штрчи високо изнад крошњи у природном резервату реке Иратапуру у северном Бразилу, припада врсти angelim vermelho на португалском или Dinizia excelsa на латинском. Дрво је високо око 88,5 метара са пречником од 9,9 метара. Откривено је 2019. захваљујући сателитским снимцима који су били део пројекта три - де мапирања.

Група научника и еколошких активиста, предвођена локалним водичима, покушала је да дође до њега исте године. Због тешког терена после десетодневног хода по неприступачном терену, исцрпљени, са мало залиха воде и хране и са чланом тима који се разболео, морали су да се врате. Још три експедиције кренуле су на пут истраживања у удаљени регион долине Јари резервата, који се налази на граници између држава Амапа и Пара. Откривено је неколико гигантских стабала, укључујући и највиши бразилски орах у Амазону, који је висок 66 метара.

Нова експедиција била је од 12. до 25. септембра, када су истраживачи путовали 250 километара чамцем рекама које су пуне брзака, а онда пешке око 20 километара планинским теренима џунгле.

- Једног од чланова експедиције ујео је отровни паук, али је путовање било успешно и важно за науку. То је била једна од најлепших ствари које сам икада видео. Просто божанско путовање по шуми у коју људи никада раније нису крочили - рекао је шумарски инжењер Дијего Армандо Силва са Савезног универзитета Амапа, који је помогао у организацији путовања.

Група научника је прикупила лишће, земљу и друге узорке, који ће се анализирани како би се сазнало колико је дрво старо. По проценама то је најмање 400 до 600 година. У овом региону има пуно џиновских стабала која складиште угљеник. Око половина тежине џиновског дрвећа у региону је угљеник који се апсорбује из атмосфере што је од суштинског значаја за сузбијање климатских промена. Али упркос својој удаљености, гигантска стабла у региону су угрожена.

- Иначе у резервату Иратапуру има пуно илегалних рудара злата познатих по томе што доносе еколошко уништење - рекла је Жаклин Переира из еколошке групе „Имазон", која је помогла у организацији експедиције. - Били смо одушевљени што смо пронашли ово џиновско дрво.То је веома важно у време када се Амазон суочава са тако застрашујућим нивоима крчења шума.Током протекле три године, просечно годишње крчење шума у ​​бразилској Амазонији повећало се за 75 одсто у односу на претходну деценију.

БОНУС ВИДЕО - ЕКСПЕДИЦИЈА НОВОСТИ У МАЛОЈ АЗИЈИ: Потрага за остацима Никеје - друге престонице Византије

(РТС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (1)

ТРУДНОЋА И ПРОШИРЕНЕ ВЕНЕ: Узроци, последице и савети стручњака