ТАЈНА ПРЕДМЕТА СТАРА 2.000 ГОДИНА: Археолози остали у чуду, ово је први примерак те врсте

Новости онлајн

21. 02. 2023. у 07:20

ДВЕ хиљаде година стар предмет пронађен у римском утврђењу Виндоланда у Нортамберленду 1992. године поново је, потпуно оправдано, запао за очи археолозима, јер је првобитно лоше заведен – као алат за поправку чарапа. Његова намена не може бити даље од тога.

ТАЈНА ПРЕДМЕТА СТАРА 2.000 ГОДИНА: Археолози остали у чуду, ово је први примерак те врсте

Фото: Принтскрин/Јутјуб/Vision Video

Археолози сада сматрају да се заправо ради о првом познатом сексуалном помагалу откривеном у Римском царству, које је пронађено у јарку утврђења на ивици тадашњег царства.

Било да се ради о тучку облика пениса у ерекцији, статуети која је додиривана за срећу или сексуалном помагалу, једно је сигурно - дефинитивно није алат за поправљање чарапа, како је заведен 1992. године.

- Морам да признам да је врло јасно да се ради о пенису. Не знам ко га је завео у каталог, али можда је била у питању срамота или је мислио да се Римљани нису бавили тиме - каже археолог Роб Колинс са Универзитета у Њукаслу.

Римљани су врло често користили фалус у својим дводимензионалним и тродимензионалним приказима у мозаицима, фрескама, украсима, медаљонима и статуама.
Фалус из Виндоланде је дугачак 16 центиметара, али истраживачи сматрају да је био дужи јер је дрво склоно да се током времена смањи и искриви.

Стручњаци са Универзитета у Њукаслу и Даблину су га детаљно проучили и закључили да се, у најмању руку, ради о првом познатом примерку дрвеног фалуса у природној величини откривеног било где у римском свету.

- Најчешће у археологији када пронађемо предмет можемо да закључимо за шта се користио. Овога пута то није био случај. Расправљали смо о њему доста. Могу рећи да смо имали занимљиве дискусије - истиче археолог.

Древни предмети фалусног облика су често коришћени и као амајлије против зла, мада су анализе показале да овај има веома углачане ивице, што значи да је коришћен доста.
Археолози су, у студији објављеној у часопису Antiquity, представили три теорије.
Прва теорија је да је коришћен у сексуалне сврхе. То не мора нужно да значи да је био играчка:

- Некада дилдои нису коришћени за задовољство, већ и као предмети за мучење. Надамо се да је ово прво. Ако је то заиста била његова функција, онда је ово први римски дилдо откривен у археологији. Знамо из поезије и уметности да су их Грци и Римљани користили, али до сада нисмо нашли примерке - наводи Колинс.

Друге две теорије нису претерано занимљиве – да се ради о тучку, који је коришћен да уситни козметичке и медицинске састојке, односно да је у ствари био део статуе коју би пролазници додирнули за срећу.

- Оно што га чини првим јесте што није мали, минијатурни фалус. Природне је величине, такође је важан јер је од дрвета које најчешће не може да издржи оволико дуго времена - истиче Колинс, преноси РТС.

БОНУС ВИДЕО: TO MOGU SAMO ŽENE - Vidite kako su sestrice štitile inkubatore dok je zemljotres razarao Tursku

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”