ЖЕНА НА МЕСЕЦУ: Ово је прва НАСА астронауткиња која ће ходати по Земљином сателиту
ПО први пут у историји - жена и мушкарац црне расе одлетеће на Месец са НАСА-ом. Ова организација је најавила свој тим за предстојећу лунарну мисију, прослављајући рекордну поставу и признајући обећање које је дала НАСА за разноликост и заступљеност - на Земљи и у свемиру.
Тим чине Рид Вајзман, командант мисије, потом Кристина Кох, која држи светски рекорд за најдужи женски лет у свемиру и ускоро прва жена на Месецу, потом Виктор Гловер, афроамерички морнарички авијатичар, и на крају Џереми Хансен, канадски бивши пилот борбеног авиона.
Путовање - прво у више од 50 година - требало би да се реализује крајем 2024. године, а прошле године је већ покренута вежба са празном капсулом. Четворочлани тим биће први који ће летети НАСА-ином Орион капсулом, као и прва посада у НАСА програму за нови месец - Артемис.
Орион ће лансирати са врха ракете Спаце Лаунцх Систем из свемирског центра Кенеди на острву Мерит на Флориди. Они неће слетети директо на Месец нити ће отићи у лунарну орбиту, већ ће летети око Месеца и вратити се на Земљу. Слетање два астронаута на Месец требало би да се догоди годину дана касније.
Гловерово присуство у тиму је дуго очекивани корак ка културној разноликости у свемирском пољу. Према НАСА статистикама, само 11,83 одсто радне снаге су Афроамериканци, свега 5,79 одсто Латиноамериканци, 6,25 одсто чине азијски радници, док белци чине 74,60 одсто запослених. Од укупне радне снаге, 35,52 одсто су жене, а 1,17 одсто има инвалидитет.
Присуство Кохове у тиму је, у међувремену, велики корак ка родној равноправности на радном месту и велика прекретница за НАСА, која је од свог оснивања одабрала само 61 жену од својих 360 кандидата за астронаута. Али како се програм компаније Артемис развија, очекује се још вец́и напредак, са потенцијалом да жена коначно и прошета по Месецу. До сада је 12 мушкараца крочило на Месец, ниједна жена.
Како је већ оборила рекорд за најдужи свемирски лет којим је летела жена, упитана како се осећа као неко ко ће "сломити" и други, скромно каже да када размишља о рекордима, не размишља ни о каквом појединачном постигнућу.
- Размишљам о вредности у томе да инспиришем и да дам људима поглед на оно што је тренутно најсавременије у нашем истраживању. Моје осећање у вези са рекордима није везано за дане проведене у свемиру, нити где идем. Важно је шта радите са тим временом. И то је увек био мој циљ на Међународној свемирској станици. Моја жеља за рекордима је увек да се они што пре обарају, јер то значи да настављамо да померамо границе - истиче Кохова.
На питање зашто је женама требало толико времена да оду у свемир, а још дуже да буду на првој мисији на Месецу, астронауткиња подсећа да су последње мисије на Месец, ипак, биле пре више од пет деценија, и то у сасвим другачије време.
- Али срећна сам што могу да кажем да је НАСА одавно донела одлуку да је важно представљати цело човечанство на нашем путу истраживања. А данас језгро астронаута заиста изгледа као целокупно човечанство и прилично је јасно да, без обзир на то коју врсту посаде да су одабрали за ову мисију, она ц́е имати ту карактеристику. И срећна сам због тога. Најбољи начин да будете успешни је да се побринете да свако са доприносом и талентом буде део тима - наглашава Кохова.
Ово је астронауткињи већ други лет лет у свемир. Први боравак у свемиру је трајао чак 11 месеци на Међународној свемирској станици. На питање какав је осећај бити у свемиру и да ли то ставља животу потпуно другу перспективу, Кохова одговара потврдно.
- Апсолутно. То што имам част да се осврнем на Земљу из свемира даје вам перспективу коју ниједно друго искуство које сам доживела не може да учини – да видите Земљу онаквом каква се појављује у пространству универзума. Када видите танку плаву линију атмосфере, заиста схватите да смо много сличнији него што смо различити, да се сви ослањамо на исте ствари које ће нас одржати живима и срећним, и да све линије, границе, разграничења које правимо - који су људи сами направили - и не постоје у апсолутном смислу. Земља је једно место где смо сви уједињени као једно човечанство - подвлачи астронауткиња.
Кохова је одувек сањала да иде у Свемир. Још у вртићу је рекла својим васпитачицама да жели да буде астронаут. Упитана шта би поручила другим женама које желе да уђу у ту професију, једноставно одговара да је њена порука свим женама иста као и свакоме ко трага за сном.
- Пратите своје страсти да бисте били сигурни да, када погледате свој живот и зацртате га, онда када сте на тој великој раскрсници изаберете онај пут који заиста одговара ономе што ви желите. Такође, урадите и оно што вас плаши - не бежите од ствари за које мислите да би могле бити ван вашег домашаја. Начин на који можете да остварити највише испуњења и највише допринесете свету је да идете за тим стварима, да трчите ка ономе што вас плаши. И подижете једни друге, подржавате људе око себе. Открићете да можете учинити много више него што сте икада мислили да можете!
Кристина је као инжењер електротехнике и физике још од 90-их година често била једина жена на часовима које је похађала, а онда постала још ређи примерак жене професора у тој области. Када је постала астронаут, била је углавном једина жена на техничким састанцима. Али сматра да ју је то и ојачало. Упитана како је реаговала када је сазнала да иде у мисију на Месец, каже да није крила изненађење, поготово што ће "позорницу" да дели са првим "обојеним" колегом на истој мисији.
- То је апсолутно узбудљиво. Мислим да је права ствар због које треба бити узбуђен и славити управо та одлука да идемо за све и од свих, знамо да је то једнако важно као и технички аспекти ове мисије. Да бисмо одговорили на позив човечанства, морамо повести цело човечанство на то путовање - закључује Кохова и наглашава да се највише радује тимском раду на овој мисији.
- Највише сам узбуђен што први пут стављамо људе на ракету Спаце Лаунцх Систем и свемирску летелицу Орион, и што ћемо наћи ствари за које и не знамо да ћемо пронаћи. И то што ћемо да осмислимо најефикаснију мисију да Артемис ИИИ, НАСА-ину прву људску мисију на јужном полу Месеца, што ћемо одлетети и да људе изнесемо на површину Месеца у будућности. Чињеница да пролазимо кроз те неравнине и заједно схватамо све као тим дефинитивно је оно што ме највише узбуђује.
(Телеграф)
БОНУС ВИДЕО:
ЕРУПЦИЈА ВУЛКАНА НА КАМЧАТКИ: "Безимени" избацио пепео шест километара увис
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (2)