ЗАНИМЉИВО ОТКРИЋЕ НАУЧНИКА: Како су мирисали богати Римљани?

Novosti online

22. 06. 2023. у 21:42

НАУЧНИЦИ су на основу остатака садржаја из једне бочице старе око 2.000 година успели да реконструишу "рецепт" по ком су стари Римљани правили парфеме.

ЗАНИМЉИВО ОТКРИЋЕ НАУЧНИКА: Како су мирисали богати Римљани?

Фото: Unsplash

Године 2019., током изградње базена у граду Кармона у Шпанији, сасвим случајно и ненадано откривен је улаз у подземну просторију. Испоставило се да је у питању римска гробница из 1. века н.е., а археолог Хуан Мануел Роман са Универзитета Пабло де Олавиде у Севиљи је први испитао просторију која је стајала нетакнута скоро 2.000 година.

Поред људских и разних других остатака, овде је открио и малу бочицу направљену од горског кристала у којој се налазила стврднута компонента непознатог садржаја. Заинтригиран, решио је да детаљније испита овај редак налаз. Испоставило се да је у питању парфем, а да ствар буде интересантнија - тим је успео и да реконструише рецепт и открије главну мирисну ноту.

Богати Римјани су волели пачули

Све што су научници до сада знали о парфемима старих Римјана потицало је из писаних извора, а то је извор информација који често зна да буде штур и непотпун. Ипак, на основу њих су добијене неке основне информације, попут тога да су се правили од различитих уља - али не и од алкохола. Међутим, новим истраживањем утврђено је да су се у испитиваном материјалу налазиле обе компоненте. 

Откриће сесквитерпена у маси јасно указује да је парфем садржао етерично уље, док су даља истраживања показала да је оно добијено од биљке Погостемон Цаблин, односно од индијског пачулија.

Мирис је вероватно носио неко од чланова породице сахрањених у гробници. Материјал од којег је направљена мала посуда за парфем је помогла научницима да претпоставе да је породица била имућна - јер се горски кристал у то време сматрао луксузним материјалом. 

Од старог Египта, преко античке Грчке, парфем је пронашао пут до Римљана. Записи о томе како су Римљани користили мирисне воде и тинктуре постоје још од 2. века п.н.е., а према мишљењу Романа и његових колега ово откриће указује да су они парфеме користили не само у свакодневном животу, већ и у посебним приликама као што су сахране. 

Резултати истраживања су објављени у часопису Херитиџ.

БОНУС ВИДЕО: СПЕКТАКУЛАРНИ СНИМЦИ КИТОВА: Дивови код обала Аргентине припремају се за доношење младих на свет

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

НОВА ПРИЛИКА ЗА МЛАДЕ У НИС-У: Пета сезона програма „NIS ENERGY”