ЗАНИМЉИВО ОТКРИЋЕ НАУЧНИКА: Како су мирисали богати Римљани?
НАУЧНИЦИ су на основу остатака садржаја из једне бочице старе око 2.000 година успели да реконструишу "рецепт" по ком су стари Римљани правили парфеме.
Године 2019., током изградње базена у граду Кармона у Шпанији, сасвим случајно и ненадано откривен је улаз у подземну просторију. Испоставило се да је у питању римска гробница из 1. века н.е., а археолог Хуан Мануел Роман са Универзитета Пабло де Олавиде у Севиљи је први испитао просторију која је стајала нетакнута скоро 2.000 година.
Поред људских и разних других остатака, овде је открио и малу бочицу направљену од горског кристала у којој се налазила стврднута компонента непознатог садржаја. Заинтригиран, решио је да детаљније испита овај редак налаз. Испоставило се да је у питању парфем, а да ствар буде интересантнија - тим је успео и да реконструише рецепт и открије главну мирисну ноту.
Богати Римјани су волели пачули
Све што су научници до сада знали о парфемима старих Римјана потицало је из писаних извора, а то је извор информација који често зна да буде штур и непотпун. Ипак, на основу њих су добијене неке основне информације, попут тога да су се правили од различитих уља - али не и од алкохола. Међутим, новим истраживањем утврђено је да су се у испитиваном материјалу налазиле обе компоненте.
Откриће сесквитерпена у маси јасно указује да је парфем садржао етерично уље, док су даља истраживања показала да је оно добијено од биљке Погостемон Цаблин, односно од индијског пачулија.
Мирис је вероватно носио неко од чланова породице сахрањених у гробници. Материјал од којег је направљена мала посуда за парфем је помогла научницима да претпоставе да је породица била имућна - јер се горски кристал у то време сматрао луксузним материјалом.
Од старог Египта, преко античке Грчке, парфем је пронашао пут до Римљана. Записи о томе како су Римљани користили мирисне воде и тинктуре постоје још од 2. века п.н.е., а према мишљењу Романа и његових колега ово откриће указује да су они парфеме користили не само у свакодневном животу, већ и у посебним приликама као што су сахране.
Резултати истраживања су објављени у часопису Херитиџ.
БОНУС ВИДЕО: СПЕКТАКУЛАРНИ СНИМЦИ КИТОВА: Дивови код обала Аргентине припремају се за доношење младих на свет
Препоручујемо
РЕВОЛУЦИОНАРНО ОТКРИЋЕ: Научници направили вештачки ембрион од матичних ћелија
21. 06. 2023. у 10:42
НОВО АРХЕОЛОШКО ОТКРИЋЕ: У џунглама Мексика пронађен древни град Маја
21. 06. 2023. у 11:19
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)