ОТКРИВЕНЕ МАСОВНЕ ГРОБНИЦЕ КРСТАША: Војници пронађени у јарку у замку Сидон у Либану (ФОТО)
АРХЕОЛОЗИ су пронашли две масовне гробнице у Либану у којима су били крсташи из 13. века. Ово откриће је важно јер има јако мало физичких доказа о биткама из крсташких ратова.
Војници су пронађени у јарку у замку Сидон у Либану. Укупно је било 25 војника чији су скелетни остаци имали велики број повреда од мачева, буздована, тољага и стрела.
О животу и смрти крсташа, наша знања потичу из историјских текстова. Иако су се ранија истраживања фокусирала на људске остатке са некропола из периода крсташа у Европи и на Блиском истоку, врло мало масовних гробница повезаних са сукобима је идентификовано или проучавано.
У студији објављеној у часопису PLoS ONE, тим међународних истраживача детаљно је описао своје налазе из анализа људских скелетних остатака, пише портал Све о археологији.
Крсташи су први пут заузели замак Сидон 1110. године, после Првог крсташког рата. Међутим, у другој половини 13. века војна снага крсташа је слабила и они су се борили да задрже град.
Како су научници потврдили да су то красташи?
Скелетни остаци су идентификовани као крсташи на основу копчи за појас које су у европском стилу и крсташког новца у гробовима. ДНК и анализе изотопа њихових зуба додатно су потврдиле да су неки од мушкараца рођени у Европи. Док су други били потомци досељеника крсташа који су мигрирали у „Свету земљу“ и венчали се са локалним становништвом.
Радиокарбонско датирање људских костију указујје да су ови војници умрли у 13. веку. Историјски записи које су написали крсташи показују да су замак Сидон напале и уништиле 1253. године мамелучке трупе, а поново 1260. године Монголи. Велика је вероватноћа да су ови војници погинули у једној од ових битака.
Трагови насилних повреда
Неки од скелетних остатака показују ране од мача на задњем делу тела. То сугерише да су војници нападнути с леђа, и да су покушали да побегну у тренутку када су посечени. Други имају ране од мача преко потиљка, што указује да су вероватно били заробљеници погубљени одсецањем главе после битке.
Биоантрополог др Ричард Микулски са Универзитета Борнмут, који је ископао и анализирао скелетне остатке и радио са археолозима на локалитету у Сидону, објаснио је: „Сва тела су припадала тинејџерима или одраслим мушкарцима. Што указује да су то били војници који су се борили у бици када је Сидон био нападнут.”
Још током ископавања су примећене насилне повреде на скелетима, што је указивало да је реч о посебном открићу.
Др Мартин Смит, колега са истог универзитета рекао је: „Начин на који су делови тела били постављени у јарку указује да су мушкарци остављени да се распадну на површини пре него што су неко време касније бачени у јаму. Угљенисани трагови на неким костима сугерише да су користили ватру да спале поједина тела.”
Ране које су прекривале скелете ових мушкараца омогућавају истраживачима да почну боље да схватају ужасну стварност средњовековних ратовања.
(Блиц)
БОНУС ВИДЕО: ИНДИЈА - Слонови окупани и украшени на прослави Светског дана слонова
Препоручујемо
ПОСЛЕ ЧЕТИРИ ДЕЦЕНИЈЕ БРАКА: Разводи се Мерил Стрип (74) - ово је разлог
21. 10. 2023. у 13:00
СВЕ ИМ ИДЕ ОД РУКЕ: Ови хороскопски знаци рођени су под срећном звездом
21. 10. 2023. у 10:29
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)