МАПИРАЊЕ ХЕМИЈСКОГ САСТАВА ПОВРШИНЕ МЕСЕЦА: Кључ за разумевање еволуције
КИНЕСКИ научници раде на пројекту који ће им обезбедити кључне податке за проучавање еволуције Месеца. Хемија лунарне површине је неопходна за откривање петролошких карактеристика како би се разумела еволуција Земљиног сателита.

Фото: Танјуг
Постојеће хемијско мапирање засновано на лунарним узорцима које су прикупили „Аполо“ и „Луна“ могло је да открије само еволуцију Месеца пре три милијарде година, пропуштајући критични касни период.
Међутим, доказано је да лунарни узорци које је донела кинеска мисија „Чанг'е-5“ носе информације о младој вулканској активности пре око две милијарде година и карактеристичном саставу материјала.
Истраживачки тим је тачно проценио садржај главних елемената на површини Месеца комбинујући податке узорака из „Чанг'е-5“, „Апола“ и „Луне“ са моделом инверзије заснованим на дубоком учењу, рекао је Јанг Чен, професор на Универзитету Ђилин.
Они су потом креирали нову мапу дистрибуције хемијског састава лунарне површине са високом прецизношћу и високом резолуцијом, која је свеобухватно одражавала хемијске карактеристике површине Месеца.
Истраживачи су такође калибрисали јединице младог базалта лунарних мора (young mare basalt units) на основу новог прорачуна садржаја елемента, што ће пружити поуздане податке за историјске студије магматске активности и термалне еволуције у касном лунарном периоду и за будуће мисије прибављања лунарних узорака, рекао је Јанг.
Студију су заједнички спровели Универзитет Ђилин, Националне астрономске опсерваторије Кинеске академије наука, Универзитет Тренто у Италији, Универзитет Исланда и друге кинеске и стране истраживачке институције.
Ојианг Зијуан, водећи кинески научник и први главни научник кинеског пројекта лунарне сонде, такође је био укључен у студију, пренела је „Национална географија“.
Студија је недавно објављена у часопису „Нејчер комјуникејшенс“ (Nature Communications).
sputnikportal.rs
БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута
Препоручујемо

САБЛАСАН ПРИЗОР НА НЕБУ: Необична светлост окружила Месец, ево о чему се ради
25. 11. 2023. у 23:50

ЗАШТО СЕ ПЛАНЕТЕ СМАЊУЈУ: Какав је један од могућих одговора науке?
20. 11. 2023. у 23:47

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)