ПАЛЕСТИНЦИ ЗВАЛИ СЛОБУ ДА ПРОСЛАВИ БОЖИЋ: Арафат хтео да угости Милошевића
РАЗБУКТАВАЊЕ сукоба Израела и палестинске милитантне групе Хамас, које је почело 6. октобра прошле године, поново је Блиски исток ставио у центар пажње свих светских медија.

Фото: М. Вукадиновић
Тако је и у нашој земљи, где расправе о Израелу и Палестини доминирају друштвеним мрежама. Једно од "открића" које је поново актуелизовано је и позив Палестинске народне самоуправе председнику Савезне Републике Југославије Слободану Милошевићу да посети Свету земљу и прослави Божић 2000. године у Витлејему.
Палестинску народну самоуправу, главно тело овог арапског народа, је тада водио Јасер Арафат, а позив Милошевићу је стигао у децембру 1999. године, у тренутку када је председник СРЈ био оптужен од стране Хашког трибунала.
Како је амерички лист Сан Франциско Кроникл писао у децембру 1999. године, тадашњи портпарол израелског Министарства спољних послова Авив Широн је рекао да би Слободан Милошевић, ако слети на територију Израела, вероватно био приведен.
- Мислим да би то био случај у већини земаља у свету. То је дипломатска грешка - коментарисао је тада Широн иницијативу Јасера Арафата и палестинских власти.
Један високи палестински званичник је тада незванично коментарисао позив Милошевићу, и рекао је да не очекује да ће председник СРЈ прихватити позив.
Како је тада писао Сан Франциско Кроникл, све чланице УН имале би законску обавезу да ухапсе Милошевића ако крочи на њихову територију, али Палестинска народна самоуправа правно није била држава нити чланица Уједињених нација.
Један истражитељ Хашког трибунала је за овај амерички лист, под условом да остане анониман, рекао да "Арафат преузима много проблема на своје руке" због позива Милошевићу.
- Били бисмо у обавези да урадимо нешто да га задржимо ако оде у Витлејем. На било коју земљу која помаже и подржава ратне злочинце свет не би гледао благонаклоно".
Милошевић је те 1999. године био један од многих шефова држава из православних земаља које су палестинске власти и локалне православне цркве позвале да прослави Божић. И руски председник Борис Јељцин је тада добио позив Јасера Арафата.
(Курир)

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући
ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.
27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

НЕОБЈАШЊЕН ФЕНОМЕН: Мноштво змија долази у цркву сваке године на Велику госпојину - "поштују" стари календар (ФОТО/ВИДЕО)
ПРАВОСЛАВНИ верници 28. августа славе Велику госпојину, а занимљив феномен, који наука још није објаснила, везује се за овај празник на грчком острву Кефалонија. Додуше - не за 28. август, већ за 15. када се Велика госпојина славила по старом календару. У то време, сваке године, у једну цркву долази велики број змија, што је навело маштовите локалце да исконструишу бројне легенде.
28. 08. 2025. у 11:02
Коментари (0)