НАУЧНИЦИ ОКО 20 МИНУТА РАЗГОВАРАЛИ С ГРБАВИМ КИТОМ: Да ли су им огромна створења заиста нешто рекла?

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

07. 01. 2024. у 22:23

ТИМ истраживача верује да ако буду успешно развили систем за комуникацију са морским сисарима, моћи ће да се припреме и за комуникацију са ванземаљцима.

НАУЧНИЦИ ОКО 20 МИНУТА РАЗГОВАРАЛИ С ГРБАВИМ КИТОМ: Да ли су им огромна створења заиста нешто рекла?

Фото Танјуг/АП

Тим научника са Института СЕТИ, Универзитета Калифорније у Дејвису и Фондације за китове Аљаске имао је „близак сусрет треће врсте“ с грбавим китовима.

Они су успели да око 20 минута „разговарају“ са овим огромним морским сисарима на „језику грбавих китова“, наводи портал Физ.орг, а циљ истраживача је да учењем комуникације с интелигентним океанским створењима развију систем за комуникацију са ванземаљцима.

Научници су били на броду у близини кита старог 38 година по имену Твејн када су пустили звук какав испуштају китови. Твејн је одговорила на сваки такав звук и онда кружила око брода. Све то је трајало око 20 минута.

-Верујемо да је ово први овакав покушај комуникацијске размене између људи и грбавих китова на њиховом језику, рекла је главна ауторка студије др Бренда Мекован, професорка Универзитета Калифорније у Дејвису.

Иако она и њен тим знају да је звук који су пустили киту нека врста поздрава, отприлике њихов пандан за „здраво“, у ствари немају представу да ли им је кит заиста нешто рекао.

-Грбави китови су екстремно интелигентни, имају комплексан социјални систем, праве оруђе (мреже мехурића) за хватање рибе, комуницирају интензивно, рекао је др Фред Шарп, коаутор студије и члан Фондације за китове Аљаске.

Иако научници још не разумеју китове, верују да је могуће да ће ускоро успети у томе и то помоћу математичке теорије информација, коју је развио инжењер Клод Шенон. Према тој теорији, сигнали се анализирају како би се открила количина информација коју садрже и како те информације могу да се поклапају у различитим сигналима.

Управо због тога, овај експеримент с грбавим китом само је почетак развоја система за комуникацију са ванземаљцима.

-Због тренутних ограничења у технологији, важна претпоставка у потрази за ванземаљцима је да ће они бити заинтересовани за остваривање контакта. Ову претпоставку потврђује понашање грбавих китова, рекла је др Лоренс Дојл, коаутор студије са Института СЕТИ.

Иако се у студији не спомиње вештачка интелигенција (АИ), научници верују да би управо она могла у будућности да им помогне у превођењу звукова које грбави китови испуштају. А превођење језика животиња би био само први корак како би се развили системи за неко будуће превођење језика ванземаљаца.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

СНАЖАН ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО ГРЧКУ: Епицентар на омиљеном летовалишту