ЛАСЕРСКА ЕПИЛАЦИЈА: Први пут откривено ко не сме да ради третман и које су контраиндикације

Бојана Јовановић

20. 08. 2024. у 14:22

НЕ само даме, већ и поједини мушкарци, муку муче са прекомерним маљама на телу, па у жељи да их се ослободе, прибегавају разноразним методама. Већ неко време класична депилација све чешће се замењује епилацијом, у коју спадају ласерска и светлосна, односно ИПЛ метода.

ЛАСЕРСКА ЕПИЛАЦИЈА: Први пут откривено ко не сме да ради третман и које су контраиндикације

Фото Shutterstock

Већ неко време класична депилација све чешће се замењује епилацијом, у коју спадају ласерска и светлосна, односно ИПЛ метода. С обзиром на то да је ласерска епилација најмодернији и потпуно неинвазивни метод трајног уклањања длака, па самим тим најпривлачнији клијентима, замолили смо Тамару Симић, доктора медицине, сертификованог лекара за примену ласера у естетској медицини, да нам објасни на који начин се она обавља:

- Пре самог третмана ласерске епилације неопходно је обавити инспекцију и припрему регије коју ћемо третирати. Третман се ради на обријаној и здравој кожи. Након наношења специјалног гела, покретима сонде прелази се жељена регија тела или лица. Док ласерски зраци продиру у корен длаке и загревају га, напредни систем хлађења истовремено хлади кожу, што третман чини немерљиво пријатнијим од епилације апаратима старије генерације.

Колико пута би требало имати третман да бисмо заувек уклонили длачице?

- Регије лица третирамо у размацима од 4-6 недеља и потребно је обавити просечно 7-8 третмана, да бисмо деловали на све фазе раста длачица и постигли жељени резултат, док регије на телу третирамо на 6-8 недеља, и за њих је у просеку потребно 6-7 третмана.

Које су предности ове методе у односу на класичну епилацију, а које у односу на депилацију?

- Радимо на најсавременијем апарату који има већу продорност и самим тим делује и на тање длачице. Унапређен је систем хлађења, што третман чини готово безболним, док је повећање величине сонде двоструко смањило време трајања третмана. У односу на депилацију која пружа свега десетак дана осећај глатке коже, а временом доводи и до урастања длачица, од првог третмана ласерске епилације длачице се проређују, знатно спорије расту и постају све тање и мекше. Уз то, за разлику од депилације, ласерска епилација спречава урастање длачица.

Да ли су резултати заиста трајни?

- За разлику од ИПЛ методе која само успава длачице на одређени период, ласерском епилацијом их трајно укљањамо, делујући на сам корен маља, чиме се онемогућава њихов даљи раст.

Може ли се обавити на свим деловима тела? На којим је најчешће радите?

- Могуће је радити на свим деловима тела као и на самом лицу. Најчешће епилирамо ноге, интимну регију, пазух, а на лицу науснице.

Да ли је третман болан?

- На осетљивијим деловима тела може се повремено осетити благо пецкање, али не и бол. Раније поменути систем хлађења омогућава крајње комфоран третман.

Могу ли и особе светлије пути, са светлим маљама, да их уклоне на овај начин?

- Може се радити код особа светлије и тамније пути. Што се тиче самих длачица, ласер препознаје пигмент у њима, тако да је битно да постоји контраст између коже и длаке. Седе и изразито светле длачице није могуће третирати.

Да ли после третмана можемо да се излажемо сунчевим зрацима? На шта би требало да обратимо пажњу?

- Препоручујемо да се активно сунчање избегава бар три дана пре и после самог третмана, како не би дошло до иритације третиране регије.

Контраиндикације

Ко не би смео да се подвргне третману и због чега?

- Третман се не ради код особа које болују од одређених болести и стања као што су епилепсија, поремећај згрушавања крви, карциноми, активна кожна обољења и свежи ожиљци. Такође, третман не би требало да се ради трудницама и дојиљама, као и особама које конзимумирају одређене антибиотике и фотосензитивне лекове – објашњава др мед. Тамара Симић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИКАДА НИЈЕ СЛАВИО РОЂЕНДАН: Живот Драгана Николића је обележила велика трагедија која се десила на тај дан