ВЕЛИКО АРХЕОЛОШКО ОТКРИЋЕ: Пронађен локалитет који указује на заборављени догађај у Пунским ратовима

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

18. 05. 2024. у 23:00

АРХЕОЛОЗИ који су ископавали зграду на локалитету Тосал де Балтарга на Пиринејима из гвозденог доба открили су записе о разорном догађају који је спалио насеље до темеља, а који указују на потенцијално заборављени догађај у Пунским ратовима између Картагине и Рима.

ВЕЛИКО АРХЕОЛОШКО ОТКРИЋЕ: Пронађен локалитет који указује на заборављени догађај у Пунским ратовима

Археолошки институт, Википедија

-Уништење је датирано око краја трећег века пре нове ере, тренутка када су Пиринеји били укључени у Други пунски рат и пролазак Ханибалових трупа, рекла је Ориол Олести Вила са Аутономног универзитета у Барселони, главна ауторка чланака објављеног у "Frontiers in Environmental Archaeology".

Ханибал је командовао снагама Картагине против Римске републике у Другом пунском рату (218-201. п.н.е.).

Ово је био други од три рата вођена између Рима и Картагине за контролу над западним Медитераном, подсећа магазин Космос.

-Вероватно је да је насилно уништавање локације повезано са овим ратом. Ватра указује на антропско уништење, намерно и веома ефикасно - уништена је не само зграда Г, већ и сви објекти на локалитету. У згради Д пронашли смо спаљеног пса, каже Олести Вила.

Тосал де Балтарга је археолошко налазиште које се налази у источним Пиринејима, планинском ланцу који се простире на граници Француске и Шпаније, а у гвозденом добу припадало је заједници Ћеретани.

Археолози наводе да Тоса де Балтрага није имала одбрамбене зидове, али да је због погледа и реку и кључне путеве била од важног стратешког значаја.

-Знамо да је Ханибал прошао Пиринеје борећи се против локалних племена, вероватно Ћеретана. Није сачувано много археолошких остатака ове експедиције. Тосал де Балтарга је вероватно један од најбољих примера, додала је Олести Вила.

Она је напоменула да присуство скривене златне минђуше и сакривање великог броја животиња у мале штале указује да је локално становништво очекивало непријатељски напад.

Није познато шта се догодило са људима који су тамо живели, али Римљани су након краја рата окупирали Тосал де Балтаргу и тамо поставили гарнизон.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕР: лет СУ-25 у борбеним мисијама изнад зоне сукоба у Украјини

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

МОРБИДНО: Клизачица силовала колегу!