СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Ове ствари никако не бисте смели да радите током летовања, утапање није једина опасност по живот

Дејана Калинић
Дејана Калинић

01. 07. 2024. у 17:26

ПОРЕД утапања највећи број људи на купалиштима изгуби живот услед температурног шока и зато је веома важно придржавати се препорука за безбедан улазак у воду, редовно узимање терапије као и одлазак на плажу у препорученим временским периодима, рекла је докторка Бисерка Обрадовић.

СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Ове ствари никако не бисте смели да радите током летовања, утапање није једина опасност по живот

Фото: Н.Живановић

- Морамо поштовати захтеве воде, што значи да морамо знати где и у коју воду улазимо. Потребно је ићи на регулисано купалиште где постоје спасиоци. Велика опасност је шок који настаје ако нагло уђемо са сунца у воду. Тада, долази до сужавања крвних судова, пораста пулса и могућности инфаркта. То су велике опасности у којима многи изгубе живот - рекла је Обрадовић за К1 и додала да је Светска здравствена организација (СЗО) објавила да годишње 18 милиона људи изгуби живот због кардиоваскуларних обољења.

Докторка напомиње да хронични болесници не смеју да занемарују редовну терапију, али и да је важно да на плажу не иду ван препоручених временских периода - до 10 сати ујутру или после 17 сати поподне, јер је ван тог периода изузетно вруће.

- Улазак у воду мора бити постепен, почевши од врата, руку и ногу, прилагођавајући нашу температуру температури воде. Тек тада је безбедно бућнути, јер нагли улазак у воду може бити изузетно опасан. Такође, важно је пратити колико времена проводимо у води, јер може доћи до хипотермије услед хладне воде, што може смањити нашу телесну температуру - наглашава Обрадовић.

Она додаје да особа код које наступи хипотермија можда неће осетити хладноћу у води, али ће се осећати изузетно слабо и исцрпљено, те да уколико не изађе на време последице могу бити фаталне.

- Ако је температура воде изнад 22-23 степена, то је у реду, али ако је вода хладнија, може доћи до хипотермије - рекла је докторка.

Докторка саветује да се никако нагло не улази у воду, али ни у расхлађене просторије.

- То је шок за организам. Долази до наглог сужења крвних судова, скока крвног притиска и пулса, што може довести до пуцања крвног суда због наглог скока притиска. Због тога није пожељно ни млађим особама ни здравим људима нагло улазити у воду. Исти принцип важи и за клима уређаје. Никако не бисте смели нагло улазити у потпуно расхлађену просторију; пре уласка треба постепено прилагођавати организам - наводи Обрадовић.

Докторка истиче да након јела не треба улазити у воду минимум пола сата. "После оброка, кафе или напитака, пола сата не смемо улазити у воду, јер наша крв иде према цревима да помогне у варењу, што може узроковати пад крвног притиска. Морамо водити рачуна када идемо на купање, а алкохол је посебно опасан током високих температура", упозорила је Обрадовић.

Она наглашава да током великих врућина не треба излазити напоље без преке потребе јер тада организам жели да отпусти више топлоте тако што се шире крвни судови и зноји се.

- Ширењем крвних судова и знојењем губимо велику количину течности, због чега нам крв постаје концентрованија. Са друге стране, долази до пада крвног притиска, што може изазвати вртоглавицу и главобољу, а у екстремним случајевима довести до колапса - рекла је Обрадовић.

Истакла је да је у том периоду УВ зрачење највеће, а да је то посебан изазов за малу децу, јер деца до друге године живота немају изграђен терморегулациони систем.

- Они се не зноје, не могу да регулишу своју температуру, једино могу да реагују тако што им се појављује осип по телу, те децу треба оставити у затвореном простору. Иако се многи заваравају да су под сунцобраном, и под њим се може потамнети, УВ зраци пробијају кроз њега, као и кроз провидну одећу - рекла је Обрадовић.

Фото: Н.Живановић

Докторка наглашава и да највећи број инфаркта се дешава током летњих месеци јер је тада крв гушћа и често долази до стварања емболуса, који узрокују инфаркте. Спасилац Иван Миленковић истакао је да су, када је утапање у питању, најризичнији полупливачи.

- Најризичнија група су полу-пливачи, они који мисле да знају да пливају. Сви они могу да пливају прсно или краул, уз неке модификације, и евентуално да зароњају, али чим се суоче са травом или великим таласима, могу имати проблеме. Покушавају да превазиђу своје способности покушавајући да пређу већу удаљеност - рекао је Миленковић.

Он додаје да су вирови места која су јако опасна и да су карактеристични за текуће воде.

- Теоретски постоји шанса да се извучете из вира тако што треба да узмете довољно ваздуха и пустите да вас вир увуче и избаци. Он не може да вас задржи на дну; како се сужава, слаби док идете ка дну, да би вас на крају избацио на другу страну. Битно је бити свестан да сте упали у вир и избегавати панику, што је чест проблем. Вир може да се пређе површинским пливањем, јер ако је површина тела већа од вира, он не може да вас ухвати - објашњава Миленковић.

Он додаје да млади људи често мисле да могу ноћу да улазе у воду и да се тако међусобно доказују, неретко под утицајем алкохола и да су то најчешћи ситуације које доводе до трагичних исхода. Миленковић наглашава да с друге стране грч мишића не може тако лако довести до утапања.

- Најбитније је да када нас ухвати грч у мишићу, са остатком тела одржимо равнотежу, успоставимо положај плутања, смиримо дисање и покушамо да истегнемо ногу или руку у води како би грч попустио - навео је Миленковић.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ХАОС НА АРСЕНАЛ - МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД: Туча фудбалера, гађање судије копачком, ударање главом, одбрањен пенал - нема чега није било! (ВИДЕО)