ОНО НАМ ПОМАЖЕ ДА ДИШЕМО: Колико кисеоника производи дрво

Бојана Јовановић

03. 08. 2024. у 16:33

ДРВЕЋЕ дише, баш као и ми. Али, за разлику од нас, оно том приликом не увлачи кисеоник већ угљен-диоксид. Потом отпушта кисеоник, помажући и нама да дишемо.

ОНО НАМ ПОМАЖЕ ДА ДИШЕМО: Колико кисеоника производи дрво

Фото Shutterstock

Дрвеће дише, баш као и ми. Али, за разлику од нас, оно том приликом не увлачи кисеоник већ угљен-диоксид. Потом отпушта кисеоник, помажући и нама да дишемо. Као и сваки други живи организам, дрвеће узима хранљиве материје, воду и сунчеву светлост да би производило енергију и расло. Међутим, пошто нема плућа, овај процес не можемо видети, јер се дешава на ћелијском нивоу, невидљивом људском оку. То га не чини мање важним. Заправо, већина биљака дише на овај начин, прочишћавајући ваздух који нас окружује.

Сада када то знамо, хајде да сазнамо колико кисеоника дрвеће производи. На то утиче неколико фактора, укључујући врсту дрвета, његову старост, здравље и окружење. Такође, дрво не производи исту количину кисеоника током целе године, као ни током дана или ноћи.

Стара, зрела стабла производе више кисеоника од млађих. Тако, рецимо, зрело дрво храста може произвести, у просеку, 100.000 литара кисеоника годишње. То је око 274 литра кисеоника дневно – готово половина количине потребне просечном човеку. Дрвеће дуглазије, букве, смрче и јавора спада међу оно које производи највише. Вреди знати и да просечан човек унесе у организам око 550 литара кисеоника дневно. Они који вежбају или су активнији током дана могу у просеку да уносе и више, у зависности од нивоа активности. У сваком случају, једном човеку два дрвета су довољна да би му обезбедила кисеоник неопходан за живот. Зато нема разлога да чекате – колико сутра посадите дрво, наравно на одговарајућем месту и, што да не, брините о њему.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

РОДНА РАВНОПРАВНОСТ: Непоколебљива енергија једнакости међу половима