СВЕ ВИШЕ ТИНЕЈЏЕРА ПАТИ ОД НАГЛИХ ПРОМЕНА РАСПОЛОЖЕЊА: Стручњаци кажу да једино овако родитељи могу да помогну

Јована Шведић

14. 09. 2024. у 22:50

НОВА студија открива да је мозак тинејџера заправо брзо старио током пандемије КОВИД-19, прецизније периода изолације. Анализе показују да су тинејџерке биле више погођене него дечаци тинејџери, што је потенцијално утицало на њихово ментално здравље, па чак и на њихово понашање.

СВЕ ВИШЕ ТИНЕЈЏЕРА ПАТИ ОД НАГЛИХ ПРОМЕНА РАСПОЛОЖЕЊА: Стручњаци кажу да једино овако родитељи могу да помогну

Фото Shutterstock

С обзиром на све са чим су се суочавали тинејџери, а посебно тинејџерке током пандемије, није изненађујуће да је постоје стварне промене у развоју мозга као и блокада изазване вирусом КОВИД-19.

Откивено је да је мозак тинејџера старио брже од уобичајне стопе старења и до 4 године више него иначе, док је код девојчица уочено годину дана више него код дечака. 

Аутори студије, како преноси Еј-Би-Си , навели су да су тинејџерке претрпеле више стреса него дечаци, јер постоји вероватноћа да су "више зависне од друштвене интеракције и могућности да се повежу са пријатељима".

2018. године, истраживачи су почели да прате промене у мозгу код 160 испитаника у старости од 9 до 17 година, и тиме открили да су блокаде допринеле повећању анксиозности, депресије и поремећаја понашања што је проузроковало да мозак брже сазрева.

Код дечака, документовано је да је измерено убрзано старење мозга код испитаника идентично ономе који су претрпели тешке трауме, стрес и занемаривање.

За Еј-Би-Си, медицински стучњак др. Лук Пател, говорио је о томе како се може процес преокренути или макар успорити.

- Мислим да је довољно уколико су родитељи само више свесни правог утицаја стреса, пандемијског стреса, на мозгове који су и даље у развоју. Оно што је студија заправо показала јесте физички доказ о ономе што већ знамо, а то је колико су осељиви мозгови тинејџера током тих критичних година и колико су заправо крхки. Звучи алармантно, али је важно да људи само схвате да наш мозак пролази кроз промене са годинама и зрелошћу. И тако, неке од ових промена нису нужно лоше саме по себи, али се могу додатно убрзати стресом. Тако да мислим да родитељи не би требало да паниче,а ли оно што треба да ураде је да учине све што могу и обрате пажњу на емотивно стање своје деце, како млађе тако и тинејџера -  рекао је он. 

На питање шта мисли да ли постоје дугоручне последице изолације код деце и колико дуго је потребно да се то све превазиђе, доктор је одушевљено одговорио. 

- Иако је студија релативно млада, оно шта је тешко рећи је да ће ове промене у мозгу бити трајен или да ће имати неку врсту широко распрострањеног ефекта на сваког тинејџера. Свако дете је прича за себе и свако доба има различите врсте потенцијалних препрека које су могле да се десе током изолације, што је углавном анксиозност. Тешко је рећи да ли су ово ефекти директно почели од пандемије или је све више тинејџера који гледају све више садржаја везано за глобалне догађаје на друштвеним мрежама. Оно што ЈЕСТЕ важно знати да људи требају да имају осећај за прекретнице кроз које њихово дете пролази и да ће све то годинама проћи. Треба обратити пажњу на своје дете, подржати га, нудећи зону комфора и неосуђивања како би чули оно што га брине и уколико је потребна додатна помоћ, обратити се стручњаку, уместо да проблем остане не решен.- одговорио је. 

БОНУС ВИДЕО:

ЗОО ВРТ У ХОНГ КОНГУ ПРОСЛАВИО РОЂЕЊЕ ПАНДЕ: Погледајте младунче са њиховом мајком Јинг Јинг

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦУРЕ ДЕТАЉИ ТРАМПОВОГ МИРОВНОГ ПЛАНА: Украјина задржава суверенитет, формира се демилитаризована зона?

ЦУРЕ ДЕТАЉИ ТРАМПОВОГ МИРОВНОГ ПЛАНА: Украјина задржава суверенитет, формира се демилитаризована зона?

КАНДИДАТ републиканаца за потпредседника Џеј Ди Венс рекао је у интервјуу Шону Рајану 12. септембра да би мировни план Доналда Трампа за окончање рата у Украјини, могао да укључује, поред осталих аранжмана, успостављање специјалне демилитаризоване зоне између Украјине и Русије, преноси Кијев пост.

12. 09. 2024. у 21:39

БИЋЕМО ПРИНУЂЕНИ Путин: НАТО одлучује да ли ће директно ући у сукоб у Украјини!

"БИЋЕМО ПРИНУЂЕНИ" Путин: НАТО одлучује да ли ће директно ући у сукоб у Украјини!

ЗЕМЉЕ НАТО-а сада не разговарају само о могућој употреби западног оружја дугог домета, већ одлучују да ли ће се директно укључити у украјински сукоб, рекао је руски председник Владимир Путин у разговору са новинарима, преноси РИА Новости.

12. 09. 2024. у 18:55

Коментари (0)

ОВО ЈЕ СВЕ ЗАНИМАЛО: Ђоковић открио до када ће играти за репрезентацију