ДИПФЕЈК ДЕТЕКТОРИ ПАЛИ НА ТЕСТУ: Истраживачи позивају на хитна побољшања
НИЈЕДАН од 16 водећих детектора не може поуздано да идентификује лажне фотографије у стварном свету, открили су аустралијски и јужнокорејски истраживачи.

Фото Shutterstock
Недавно објављени рад на порталу arXiv, који су заједнички израдили аустралијска национална научна агенција ЦСИРО и јужнокорејски Универзитет Сунгкјункван, открио је озбиљне рањивости у постојећим дипфејк (deepfake) детекторима.
Истраживање је проценило 16 водећих детектора и показало да ниједан од њих није у стању да поуздано идентификује deepfake у стварним условима.
Методологија истраживања
Истраживачи су развили оквир у пет корака за процену алата који укључује тип дипфејка, методу детекције, припрему података, обуку модела и валидацију.
Притом су идентификовали и 18 фактора који утичу на тачност детектора који су тестирани у различитим сценаријима, укључујући црну, белу и сиву кутију.
Постојећи детектори показују озбиљне слабости, посебно када се суочавају с радовима који се не налазе у њиховим тренираним подацима, запажају истраживачи.
На пример ИЦТ (Identity Consistent Transformer), детектор трениран на лицима познатих особа, није био ефикасан у детекцији дипфејка с непознатим особама.
Детектори су пали на испиту, небитно да ли је у питању "synthesis deepfake" који генерише потпуно нова синтетичка лица, "faceswap deepfake" радовима у којима се лице једне особе замењује другим или " reeanactment deepfake" у којем се задржавају црте лица неке особе, али се мењају њени изрази.
Интеграција података
Истраживачи позивају на хитна побољшања, предлажу развој више детектора и коришћење различитих извора података како би се побољшала тачност детекције.
Наглашавају и потребу интеграције аудио, текстуалних и мета података у моделе за детекцију, као и примену стратегија попут фингерпринтинга, односно уградње вештачких и ГАН отисака у слике и видео снимке како би се боље пратило порекло дипфејка.
Прва метода укључује уградњу јединствених ознака у тренинг податке генеративних модела који се препознају у генерисаним дипфејк радовима, а друга на природне ознаке које генеративни модели остављају у генерисаним садржајима.
(б92)

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)