ВЕЛИКО ОТКРИЋЕ: Научници открили нову врсту диносауруса са две канџе
НАУЧНИЦИ су у пустињи Гоби у Монголији открили нову врсту, диносауруса са две канџе из рода теризиносауруса који су најчешће имали по три прста и стајали на задњим ногама, преносе данас медији.
Фото Pixabay free images
Нова јединствена врста названа је dionihus tsogbatari, а просечна тежина овог диносауруса износила је око 260 килограма, пише Би-Би-Си и додаје да је ова врста живела у касном периоду креде, пре 100 до 66 милиона година.
Истраживачи верују да је ова врста биљоједа помоћу дугих, закривљених канџи могла успешно да захвата вегетацију.
Канџе, које су биле дуге око 30 центиметара, могле су истовремено да служе као моћно оружје.
Теризиносауруси су припадали групи тероподних диносауруса који су могли бити биљоједи али и сваштоједи, а живели су у Азији и Северној Америци током периода креде, који је почео пре 145 милиона година, а завршио се пре 66 милиона.
Чланица научног тима Дарла Зеленицки са Универзитета у Калгарију казала је да су теризиносауруси дугих канџи најбоље приказани у филму „Свет из доба јуре:Надмоћ“.
Према налазима организације Унеско, ова пустиња је највеће налазиште фосила диносауруса на свету, посебно оних из финалне фазе њихове еволуције, подсетио је Би-Би-Си.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
КОМПАНИЈА ЗА ГЕНЕТСКО ТЕСТИРАЊЕ ИДЕ У СТЕЧАЈ: На продају ДНК узорци милиона људи
27. 03. 2025. у 00:22
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ИРАН ПОСЛАО ЈАВНУ ПОРУКУ СРБИЈИ: "Ви и ми смо симбол отпора и пркоса - остаћемо јаки и уједињени"
"ОД БЕОГРАДА до Техерана, видљив је исти образац насиља и непоштовања међународног права и људских живота."
25. 03. 2026. у 20:54
Коментари (0)