НИЈЕ ТЕЛЕФОН КРИВ: Ново истраживање открило зашто смо расејани
НОВА студија, објављена у петак у часопису Фронтиерс ин Цомпутер Сциенце, указује да, иако је лако окривити телефоне за "губљење времена", расејаност код људи свакако постоји.

Foto: Unsplash
- Иако корисници, што је и очекивано, више користе паметни телефон када им је лако доступан, време проведено на послу и активностима ван посла, као и фрагментација њиховог радног дана, не зависе од коришћења паметног телефона - рекао је аутор студије, др Макси Хајтмајер, виши предавач психологије на Универзитету уметности у Лондону и истраживач на Лондонској школи економије и политичких наука.
За своје истраживање, Хајтмајер је ангажовао групу од 22 особе које су учествовале у две петочасовне радне сесије на рачунару: у једној су имале паметне телефоне у близини, а у другој су били ван њиховог домашаја.
Истраживање је показало да су људи знатно више користили телефон када су могли да га користе, али када им није био доступан, проналазили су друге начине да скрену пажњу са задатка тако што су користили рачунар за разоноду, преноси Си-Ен-Ен.
Студија је мала, па је тешко доносити опште закључке за целокупну популацију, рекао је др Ноа Кастело, професор потрошачког понашања на Универзитету Алберта, који није био укључен у истраживање.
Међутим, резултати сугеришу да једноставно забрањивање телефона у учионицама или на радном месту ипак неће решити проблем расејаности, али је можда први корак ка бољој концентрацији, додао је Хајтмајер.
Већина људи са којима Хајтмајер разговара каже да им се не свиђа како и колико користе телефон, а према његовим речима, паметни телефони су дизајнирани тако да задрже пажњу корисника, чак и када бисте радије радили нешто друго.
- У вашем џепу се води отворена битка за вашу пажњу. Мислим да су то најбољи алати које смо измислили, али ткаође, на њима је бесплатан софтвер који користи нашу пажњу као ресурс. Ове прекиде (рада), у 89% случајева, људи иницирају сами. Није у питању вибрација телефона, нити светлосни или звучни сигнал. То је мисао "можда сам нешто пропустио" због чега људи проверавају телефон - објаснио је.
Праћење групе и друштвених динамика било је корисно и нормално за људску еволуцију, напомиње Хајтмајер.
- Нисмо роботи и нећемо седети испред рачунара, барем већина нас, и бити потпуно фокусирани сатима. Чини се да имамо природну потребу за ометањем - каже он.
Прављење пауза и премештање фокуса може побољшати продуктивност, међутим ако нисте свесни како вас паметни телефон привлачи чим га узмете у руке.
Ако желите да мање користите телефон, најбоља стратегија може бити да га држите ван домашаја, показује ново истраживање.
Када су учесници имали телефон у близини, проводили су скоро дупло више времена на њему него када су морали да устану да би га узели.
Након рада без телефона у близини, учесници су рекли да су често осећали жељу да га узму, али да им је био предалеко.
Начин на који телефони привлаче пажњу разликује се од зависности, објаснио је Хајтмајер. Код зависности од супстанци или коцкања, што дуже немате оно што вам треба, то је жеља за тим снажнија.
- Са телефоном је супротно. Што га више користите, више ћете наставити да га користите. Али када га немате при руци, укључите се у нешто друго, као шетња или разговор, и схватите да сте га потпуно заборавили - рекао је.
Препоручујемо

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)