ОТКРИЋЕ У СВЕТОЈ ЗЕМЉИ: Крчаг стар 1.200 година са цртежима камила (ВИДЕО)
АРХЕОЛОЗИ из Израелске управе за антиквитете открили су редак, 1.200 година стар глинени крчаг са црвеним шарама на локацији Хорват Аним у шуми Јатир.

Foto: Profimedia
Сматра се да је крчаг коришћен за одлагање течности, а украшен је цртежима камила, указујући на економски и културни значај тих животиња током Абасидског периода, у 9. и 10. веку нове ере.
До открића је дошло током радова са циљем да та локација постане приступачнија јавности, на иницијативу Јеврејског националног фонда, а представљено је крајем марта на 20. годишњој конференцији посвећеној истраживању у Јужном Израелу.
Приказ две камиле на крчагу истиче њихову битну улогу у копненом транспорту и трговини током тог периода, кажу истраживачи, преноси Jewish Business News.
Украшени крчаг је пронађен у пећини која је претворена у место за становање. Првобитно је служила као подземни објекат за производњу маслиновог уља.
Археолошка ископавања су била део пројекта припреме локације за посетиоце. Преса за маслине, поред древне синагоге из византијског периода која је раније откривена, подвргнута је знатном конзервационом раду стручњака из одсека за конзервацију Управе за антиквитете.
Четрдесет година након што је пронађена, древна синагога је опсежно рестаурирана, дајући значајне увиде у прошлост. Откривени су импресивни остаци пода у облику мозаика, указујући на историјски значај локације и важност за локалну заједницу. Пре око 1.500 година, регион Јатир је био део „Дароме“, где су јеврејска и хришћанска заједница живеле у знатној близини, кажу истраживачи. Синагога је очигледно била верски центар за јеврејски народ у региону.
Преса за маслине у пећини дубоко испод површине, стара око 1.300 година (из раног исламског периода), потпуно је ископана прошле године. Откривена су два масивна камена који су били део механизма пресе.
Преса у шуми Јатир је посебна због ефикасне и напредне конструкције за своје време. У суштини, реч је о древној фабрици опремљеној софистицираном и скупом машином за тај период, кажу истраживачи.
Специјални керамички крчаг је коришћен за складиштење течности. Украшен је геометријским обрасцима црвене боје и цртежом каравана животиња, укључујући камилу и можда чак ноја – такозвану „камилу са крилима“ – или магарца.
У раном исламском периоду, камиле су биле главно средство транспорта. Илустрације камила на крчагу истичу њихов значај у том периоду. Камиле су транспортовале робу широм царства и биле су битне за економију. У римском и византијском периоду, роба је обично транспортована бродовима преко мора или колицима преко копна. Међутим, у исламском периоду, камиле су постале главно средство копненог транспорта, замењујући римски брод „пустињским бродом“.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)