РЕШЕНА МИСТЕРИЈА ФОСИЛА У ЈАПАНУ: Научници дали одговор да ли су то најстарији људски остаци (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

15. 04. 2025. у 01:19

ФОСИЛИ који су деценијама сматрани најстаријим доказом људске присутности у Јапану, уопште нису људски. Реч је о остацима потпуно друге врсте.

РЕШЕНА МИСТЕРИЈА ФОСИЛА У ЈАПАНУ: Научници дали одговор да ли су то најстарији људски остаци (ВИДЕО)

Foto: Profimedia

Ова открића не само да преиспитују до сада прихваћену представу о људским насељима у Јапану, већ покрећу важно питање о сложености интерпретације фосила и значају напредне технологије у археолошким истраживањима, пише "Glass Almanac".

КАКО ЈЕ ОТКРИВЕНА "ГРЕШКА"

Средином прошлог века, током ископавања у близини града Тојохаши, откривена је колекција фосилизованих костију које су у то време сматране револуционарним открићем. Пронађени су фрагменти хумеруса (рамене кости) и део бедрене кости, а стручњаци су веровали да су то трагови људске присутности. Ови фосили су потписивали најранију људску насељеност Јапана, за коју се сматрало да датира пре око 20.000 година. Сматрани су доказима о постојању Хомо сапиенса или једне од блиских људских врста.

Међутим, упркос одушевљењу у научној заједници, постојале су сумње које су током времена постале све јаче. Већ крајем осамдесетих година, анатомска упоређивања са другим познатим фосилима, попут „Човека са Акашија“, почела су да изазивају сумње. Уочена су одступања у анатомији костију, што је довело до нагађања да се можда ради о остацима неке животињске врсте, а не људима.

Након деценија спекулација, напредак у технологији омогућио је да се фосили из Тојохашија коначно тачно идентификују. Тим истраживача под вођством др Гена Суве са Универзитета у Токију искористио је савремене технологије снимања, попут ЦТ скенирања, како би детаљно анализирали кости. Резултати су били изненађујући: фосили који су претходно сматрани људским припадали су древном смеђем медведу (Ursus arctos), који је живео пре око 20.000 година у тој области.

ЉУДСКИ ОСТАЦИ СТАРИ 32.000 ГОДИНА

Ова нова идентификација потпуно је променила до тада прихваћену слику о најранијој људској насељености Јапана. Иако је ово откриће изазвало извесну пометњу, оно такође указује на значај сталног усавршавања научних метода и алатки за прецизније разумевање прошлости.

С обзиром на то да су фосили из Тојохашија искључени из разматрања, најстарији људски остаци у Јапану сада потичу из других открића.

На пример, у Хамакати, на пацифичкој обали Јапана, пронађени су фрагменти костију који датирају између 14.000 и 17.000 година. Ове кости, које припадају најмање двема различитим особама, сада су препознате као најстарији људски остаци у земљи.

Још старији трагови људске активности пронађени су на Рјукјским острвима, која се простиру између Јапана и Тајвана. Фосили са ових острва датирају чак 32.000 година уназад, што открива невероватне информације о миграцијама првих људи у овом делу света. Ова открића не само да преписују јапанску преисторијску хронологију, већ и помажу у разумевању првих миграција и насељавања јапанских острва.

КОЈА ЈЕ "СЛАБА ТАЧКЕ НАУКЕ"

Грешка у идентификацији животињских костију као људских није јединствена за Јапан. Палеонтологија је, заправо, пуна сличних случајева, који показују колико је тешко правилно интерпретирати фосиле.

На пример, деведесетихг година, на Аљасци је пронађен фрагмент кости који се у почетку сматрао делом медведа. Касније је, међутим, откривено да се радило о делу скелета жене староседеоца, која је живела пре 3.000 година. Ове грешке указују на то колико је изазовно тумачење фосила, нарочито када су у питању непотпуни узорци и ограничени технолошки алати.

Ове грешке нас подсећају на то колико је лако доћи до нетачних закључака, ако се ослањамо на старије методе истраживања. Како се палеонтолошке технике развијају, тако постајемо све способнији у препознавању суптилних разлика у костима, што нам омогућава да боље реконструшемо прошлост.

Погрешна идентификација фосила из Тојохашија служи као подсетник о томе колико је наука зависна од сталне реевалуације. Наука о фосилима и људској еволуцији напредује захваљујући сталном унапређењу технологије. Данас, захваљујући напредним алатима као што су ЦТ скенери и ДНК анализа, научници имају могућност да прецизно анализирају и идентификују разлике у костима, што омогућава тачније реконструкције прошлости.

Фосили из Тојохашија који су некада били темељ јапанске праисторије, сада помажу у истицању значаја иновација у археологији. Ове технологије омогућавају боље разумевање анатомских разлика између људских и животињских остатака, што није било могуће пре неколико деценија. Ова нова открића чине истраживање људске еволуције јаснијим и прецизнијим.

(sputnikportal.rs)

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПРЕ ТАЧНО 113 ГОДИНА ПОТОНУО ЈЕ ТИТАНИК: Један од чудом преживелих је потом постао олимпијски шампион - и то после невероватних дешавања