„ИСПРАВЉА“ ПОРОДИЧНО СТАБЛО ЗЛОГЛАСНОГ ТИРАНОСАУРУС РЕКСА: Откривена нова врста диносауруса (ВИДЕО)
У колекцији монголског музеја научници су открили нову врсту диносауруса за коју кажу да „исправља“ еволуциону историју тираносауруса.

Фото: pixabay
На основу поновне анализе научника, установљено је да два скелета, стара 86 милиона година, припадају врсти која је за сада најближи познати предак свих тираносауруса – групи предатора којој припада и славни ти-рекс.
Истраживачи су врсту назвали Khankhuuluu (ханкулу) mongoliensis, што значи Монголски принц змајева. Откриће, објављено у часопису Nature, увид је у то како су се тираносауруси развили у моћне предаторе који су терорисали Северну Америку и Азију до краја владавине диносауруса.
- "Принц" се односи на то да је ово био рани, мањи тираносауроид - објаснила је професорка Дарла Зеленицки, палеонтолог са Универзитета у Калгарију у Канади.
Тираносауроиди су натпородица месождерних диносауруса који су ходали на две ноге. Први тираносауроиди су, међутим, били сићушни. Докторанд Џаред Ворис, који је водио истраживање са професорком Зеленицки, објашњава да у они били мали, брзоноги предатори „који су живели у сенци других врхунских предаторских диносауруса.“
Ханкулу представља еволутивни помак – од малих ловаца који су јурили около током периода јуре – до импозантних дивова, укључујући тираносауруса.
- Тежио би око 750 килограма, док би одрасли тираносаурус рекс могао тежити чак осам пута више, тако да је „ово прелазни [фосил] између ранијих предака и моћних тираносауруса - објаснила је професорка Зеленицки. - Помогло нам је да ревидирамо породично стабло тираносауруса и исправимо оно што знамо о еволуцији тираносауруса.
Нова врста такође показује ране еволутивне фазе карактеристика које су биле кључне за тиранију тираносауруса, укључујући анатомију лобање која му је дала снажну вилицу.
- Видимо карактеристике у његовој носној кости које су на крају дале тираносаурусима те веома снажне силе угриза - напомиње Џаред Ворис.
Еволуција тако снажних вилица омогућила је тираносаурусу да скочи на већи плен, па чак и да угризе кроз кост. Два делимична скелета која је тим испитао у овој студији први пут су откривена у Монголији почетком седамдесетих. У почетку су били приписани постојећој врсти, познатој као алектрозаурус, али када их је Ворис поново испитао, идентификовао је карактеристике сличне тираносаурусу које га издвајају.
Чињеница да се ова група диносауруса могла кретати између Северне Америке и Азије – преко копнених мостова који су у то време повезивали Сибир и Аљаску – такође им је помогла да пронађу и заузму различите нише.
- То кретање напред-назад између континената у основи је погурало еволуцију различитих група тираносауруса током милиона година - истиче Ворис.
Проф. Зелиницки закључује да ово откриће показује да су тираносауруси пре него што су постали краљеви, били принчеви.
Препоручујемо

НАУЧНИЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Наше везе са АИ све више личе на међуљудске односе
06. 06. 2025. у 23:33

КОЈИ СУПЛЕМЕНТИ МОГУ УТИЦАТИ ДА ИЗГЛЕДАТЕ СТАРИЈЕ: Научници дали одговор
06. 06. 2025. у 00:00

АСТРОНОМИ ДАЛИ ОДГОВОР: Које су шансе да нека звезда избаци Земљу из Сунчевог система?
05. 06. 2025. у 00:33

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)