ИМАЈУ ЈЕДИНСТВЕНУ ДНК: Скелети стари 6.000 година пронађени у Колумбији
Научници који проучавају древне људске остатке пронађене у Колумбији открили су вишеструке генетске промене у демографској историји ових простора, као и да људи које су истраживали немају познате претке или савремене потомке.

Foto: Shutterstock
У студији објављеној у часопису Science Advances, тим истраживача наводи резултате добијене анализом генетских података 21 особе чији су скелетни остаци пронађени у Боготском Алтиплану у централној Колумбији, од којих су неки живели пре чак 6.000 година, а припадали су раније непознатој популацији.
Претходне студије су доказале постојање две лозе староседелаца, северна и јужна, које су се развиле након што су људи први пут стигли на континент преко леденог моста из Сибира и почели да се селе на југ.
Потоње су се поделиле на најмање три подлозе чије је кретање праћено у Јужној Америци, али научници још нису утврдили у ком периоду су се први људи преселили из Централне Америке у Јужну Америку.
Поменута студија помаже у мапирању кретања првих досељеника, који су вероватно били номадски ловци-сакупљачи, рекла је ауторка студије Андреа Касас Варгас, истраживач на Националном универзитету Колумбије, за Си-Ен-Ен, али је такође открила да имају јединствену ДНК.
Касас Варгас је истакла да је тим био „веома изненађен“ када је открио да остаци не деле ДНК са другим људима у генетском запису.

Фото: Shuterstock
- Нисмо очекивали да ћемо пронаћи лозу која није била пријављена у другим популацијама.
Касас Варгас је истакла да положај Колумбије као улазне тачке у Јужну Америку чини је значајном за наше разумевање популације Америке.
- Ова студија је веома важна јер је прва која секвенцира комплетне геноме у древним узорцима из Колумбије - додала је. - Резултати постављају питања „одакле су дошли и зашто су нестали. Нисмо сигурни шта се тада догодило што је узроковало њихов нестанак, да ли је то било због промена у животној средини или су их замениле друге популационе групе.
Даља истраживања ће, надамо се, пружити неке одговоре, наводи Касас Варгас.
- Наша следећа истраживања ће тражити друге археолошке остатке из других региона земље и анализирати их на генетском нивоу и допунити ово прво откриће.
Кристина Варинер, професорка научне археологије на Универзитету Харвард, рекла је за Си-Ен-Ен да је Колумбија „кључни регион за разумевање насељавања Јужне Америке... али до сада је била празна тачка у древним ДНК студијама Америке“.
- Ова студија истиче дубоку историју миграције становништва и мешања у формирању данашњих популација и указује на Централну Америку као кључни регион који је утицао на развој сложених друштава и у Северној и у Јужној Америци - додала је професорка.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)