СИНТЕТИЧКИ ГЕНОМ: Научници раде на изградњи дугачких делова људског ДНК у лабораторији
Научници на пројекту Синтетички људски геном (СyнХГ) провешће наредних пет година развијајући алате и знање за изградњу дугачких делова људског генетског кода у лабораторији, који ће бити уметнути у живе ћелије како би се разумело како генетски код функционише, преноси данас Гардијан.

Foto: Shutterstock
Научници очекују да ће амбициозан пројекат конструисања људског генетског материјала од нуле допринети томе да сазнају више о томе како ДНК функционише, што би отворило пут за нову генерацију медицинских терапија.
"Информације добијене синтезом људских генома могу бити директно корисне у генерисању третмана за скоро сваку болест", рекао је професор Џејсон Чин, који води пројекат у Лабораторији за молекуларну биологију (ЛМБ) МРЦ-а у Кембриџу.
За пројекат СyнХГ, истраживачи ће почети са израдом делова људског хромозома и њиховим тестирањем у ћелијама људске коже, а пројекат укључује тимове са универзитета у Кембриџу, Кенту, Манчестеру, Оксфорду и Империјал колеџу у Лондону.
У оквиру пројекта се врши и паралелно истраживање друштвених и етичких питања која произилазе из прављења генома у лабораторији, које води професорка Џој Жанг са Универзитета у Кенту, да би се избегле ситуације у којима би неко могао да открије да је "генетски" родитељ детета, о коме ништа није знао.
(Тањуг)

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)