НЕВЕРОВАТНО ОТКРИЋЕ: У Њу Орлеансу пронађен 1.900 година стари римски надгробни споменик

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

08. 10. 2025. у 00:00

ПАР из Њу Орлеанса открио је у дворишту своје куће древни римски надгробни споменик стар око 1.900 година, посвећен морнару Сексту Конгенију Веру, што је покренуло напоре за његову репатријацију у Италију.

НЕВЕРОВАТНО ОТКРИЋЕ: У Њу Орлеансу пронађен 1.900 година стари римски надгробни споменик

Фото: Профимедиа

Антрополог са Универзитета Тулејн, Данијела Санторо, и њен супруг Арон Лоренц пронашли су мермерну плочу док су чистили двориште, пише Гардијан.

Натпис на латинском језику указао је да је реч о римској реликвији, након чега су контактирали стручњаке са Универзитета у Њу Орлеансу и колегиницу са Тулејна, који су заједно са професором из Инсбрука потврдили њен идентитет и повезаност са несталим експонатом из градског музеја Чивитавекије у Италији.

Музеј Чивитавекије, који је претрпео велика оштећења током савезничког бомбардовања 1943. и 1944. године, потврдио је да споменик одговара опису изгубљеног артефакта.

Предмет је предао тиму ФБИ-ја за уметнички криминал ради припреме за репатријацију.

Истраживачи су покушали да утврде како је споменик стигао до Њу Орлеанса, али тачан пут није познат. Претпоставља се да је можда донет у 20. веку, највероватније после Другог светског рата, када су америчке снаге биле у Италији.

(sputnikportal.rs)

БОНУС ВИДЕО - ШАМПИОНИ У ФОКУСУ: Страхиња Тривковић дипломата знања и спорта

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.

11. 12. 2025. у 16:22

Коментари (0)

Када је кеш/рефинансирајући кредит најбоља опција за вас и какве опције нуде банке у Србији?