АРХЕОЛОШКА ИСКОПАВАЊА У НОРМАНДИЈИ: Откривени трагови насеља од пре 7.000 година
ТОКОМ ископавања у француској општини Екуше ле Вале, у региону Нормандије, архелози су пронашли доказе који потврђују да су људи насељавали то подручје пре 7.000 година, објавили су француски медији.
Foto: Profimedia
Национални институт за превентивна археолошка истраживања је на том подручју почео ископавања због проширења каменолома кречњака, на захтев државе и компаније која управља каменоломом, након што су откривена два локалитета један испод другог - из неолитског и бронзаног доба.
Два локалитета су удаљена један од другог десетак метара, од којих један датира из 4900. године пре нове ере, током неолитског периода - од 6000. до 2300. године пре нове ере, а друго је гробница из бронзаног доба, између 2300. и 800. године пре нове ере, за коју се процењује да потиче из 1900. године пре нове ере.
-То не значи нужно да је локалитет био континуирано насељен све ово време. Али пронађени артефакти сведоче о његовом насељавању у различитим периодима, рекао је вођа тима археолога Емануел Гескјер.
Он је казао да се верује да налазиште из неолитског периода садржи куће од земље и дрвета, вероватно са сламнатим крововима, за око десетак људи који су становали у њима.
Три хиљаде година касније, и само десет метара даље, пронађена је гробница из бронзаног доба.
-Нисмо пронашли тело због киселости земљишта. Али ова гробница је прилично симболична за рано бронзано доба, казао је Гескјер.
Додао је да је у гробници пронађен 31 фино израђен врх стреле од кремена, и два бронзана бодежа, дужине 20 и 30 центиметара.
-Врхови стрела од кремена били су тамо искључиво за декорацију, попут неке врсте медаље Легије части тог времена. Превише фини да би служили било којој другој сврси, са нивоом вештине који се могао приписати само мајсторима занатлијама, казао је Гескјер.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - ПАТРОЛА СА ПУТНИЦИМА, НА БРЗОЈ ПРУЗИ, ОД БЕОГРАДА ДО СУБОТИЦЕ: "Вожња делује готово неприметно"
Препоручујемо
КОРАК НАПРЕД У БИОМЕДИЦИНИ: Направили облогу од зечје коже за зарастање рана
22. 02. 2026. у 23:11
ХРАНА ЗА ЗДРАВЉЕ ЦРЕВА У ТРЕНДУ: Да ли маслиново уље и морска маховина имају ефекат
22. 02. 2026. у 22:45
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)
ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.
14. 03. 2026. у 11:54
Коментари (0)