ШТА ЈЕ ТО ДИГИТАЛНА ГЛАВОБОЉА: Научници објаснили како настаје

МОБИЛНИ телефони, таблети и рачунари одавно су постали неизоставни део свакодневног живота и сваки дан сведочимо како негативно утичу на здравље и квалитет живота.

ШТА ЈЕ ТО ДИГИТАЛНА ГЛАВОБОЉА: Научници објаснили како настаје

Фото: freepik.com/stockking

Овај проблем је посебно изражен јер највише погађа децу и младе, а недавне анализе указују да "дигитална главобоља" постаје све учесталија појава.

Прекомерна изложеност екранима мобилних телефона међу децом и адолесцентима често је узрок "дигиталне главобоље", облика мигрене повезаног са продуженом употребом електронских уређаја, поремећајима спавања, визуелним умором и когнитивним преоптерећењем, показала су научна истраживања.

Све више студија повезује екране електричних уређаја и главобоље, а истраживачи, педијатри, указују да напрезање очију, поремећен сан и когнитивно преоптерећење узрокују главобоље, преноси Анса.

Недавни преглед објављен у часопису Headache, који је анализирао 48 међународних студија, показује везу између времена проведеног пред екраном и повећања главобоља међу младима. Друга студија открила је да деца с главобољама чешће користе паметне телефоне и таблете више од три сата дневно, а утврђено је и побољшање симптома смањењем времена проведеног пред екраном.

Међу главним укљученим механизмима је визуелни умор узрокован продуженим временом проведеним пред екраном, у комбинацији с поремећајем циклуса спавања и буђења узрокованим плавим светлом с екрана, што може да смањи производњу мелатонина.

Провођење више сати са вратом савијеним над паметним телефоном такође повећава напетост у мишићима врата и може да доведе до бола који се шири према глави, у облику тензичних главобоља. Још један негативан фактор је когнитивно преоптерећење узроковано сталном стимулацијом од обавештења и сатима прегледа стимулирајућег садржаја, повезано с анксиозношћу.

Из тог разлога, Италијанско друштво за педијатрију препоручује правилну употребу уређаја од детињства, попут избегавања паметних телефона и таблета пре спавања, одржавања спаваћих соба без уређаја, ограничавања времена проведеног на интернету и прављења честих пауза током кориштења.

У данашње време скоро да је немогуће да се не користи телефон, па се поставља питање у ком узрасту дете треба да добије први телефон? Као кључна граница се издваја узраст од 12 година што потврђује истраживање. Оно је обухватило више од 10.500 деце и анализирало како је старост у којој су добила паметни телефон повезана са њиховим здравственим стањем у дванаестој години. Деца која су телефон добила раније имала су већи ризик од симптома депресије, проблема са спавањем и повећане телесне тежине у односу на вршњаке који га у том периоду још нису користили, говори студија.

Ипак, треба напоменути да се ради о статистичкој повезаности на нивоу популације, тако да резултати не гарантују да ће свако дете које добије телефон пре 12. године развити ове проблеме, али се ризик у просеку повећава.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО -АНГЕЛИНА ТОПИЋ ЗА "НОВОСТИ": Прва реакција после светске медаље

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

Смрт Марије (21) након банџи скока у Бразилу добила је нови обрт пошто сведок тврди да је запослени уклонио њену ГоПро камеру са места несреће.

16. 06. 2026. у 12:22

Коментари (0)

КРАЈ СВИХ МИСТЕРИЈА - САД ЗНАМО КО ВОДИ РАТ ПРОТИВ СРБИЈЕ: Шешељ се ванредно укључио у програм и разобличио ко стоји иза мрачних акција