БЕБАМА ВОЋЕ У ПЕТОМ МЕСЕЦУ: Прво им треба понудити пире од поврћа

СА НАВРШЕНА четири месеца јеловник беба требало би да се прошири и са поврћем и воћем.

БЕБАМА ВОЋЕ У ПЕТОМ МЕСЕЦУ: Прво им треба понудити пире од поврћа

Фото: Depositphotos

Доктор Дејан Јонев, педијатар Дома здравља Чукарица каже да је он присталица мишљења да би детету прво требало понудити пире од поврћа, па тек онда почети са кашом од воћа:

- Мени је логичније да се одојче најпре навикава на поврће, а затим на воће. Иначе, када је о увођењу воћа реч, најпре би требало почети са давањем воћног сока од јабуке или брескве, разблажен водом у размери један према један, јер се ове воћке добро варе.

Када се дете навикне могу да уследе и каше или пире од воћа.

- У овој фази детету би требало давати само јабуку, брескву, банану и крушку. Све остало воће осим банане требало би благо да се скува, само да би мало омекшало.

Малине, купине и јагоде не би требало давати детету док не наврши годину дана, док са цитрусима може да се почне и раније.

- Некада се и цитрусно воће саветовало тек после навршених 12 месеци, међутим сада и раније могу да се уведу разблажени сокићи са цитрусима, наравно ако их беба прихвата.

Иако се већина родитеља плаши алергијске рекације на поврће, а нарочито на воће, доктор Јонев тврди да је тај здравстени проблем код одојчади редак:

- Проблеми који могу да се јаве са увођењем поврћа и воћа у исхрану су најчешће везани за појаву ретке столице, надутост стомачића и појаву грчева. Они се спонтано превазилазе, из дана у дан. Ипак, да би родитељ био сигуран важно је да воће и поврће уводи постепено да би пратио како дете реагује и како подноси коју намирницу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело

ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело

ИРАН је саопштио да је остварио велику победу и приморао Сједињене Америчке Државе да прихвате његов план у 10 тачака, наводи се у саопштењу Врховног савета за националну безбедност Ирана које су пренели државни медији, тврди ЦНН. Трамп је на обајву ЦНН-а експресно реаговао и оптужио их за превару.

08. 04. 2026. у 02:39

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

ШОК: Амери НИСУ спашавали пилота - КРАЛИ су обогаћени уранијум! Катастрофа за Вашингтон

ШОК: "Амери НИСУ спашавали пилота - КРАЛИ су обогаћени уранијум! Катастрофа за Вашингтон"

БАГЕЈ је назвао операцију спасавања катастрофом за Вашингтон, јер иранска војска тврди да су њене снаге уништиле два хеликоптера Црни јастреб и два војно-транспортна авиона Ц-130.

06. 04. 2026. у 19:11

Коментари (0)

РУСИ РАЗНЕЛИ БРИТАНЦЕ: Први пут од почетка рата у Украјини окршај је био без рукавица